Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zużyte zaciski hamulcowe - wymiana czy regeneracja?
Układ hamulcowy ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy, w związku z czym wymaga regularnych przeglądów. Szczególną uwagą należy objąć zaciski hamulcowe, które wraz z upływem czasu zużywają się. Kiedy najlepiej dokonać ich wymiany? W jakich momentach wystarczy regeneracja zacisków hamulcowych. Odpowiedź znajduje się w artykule.
Czym są zaciski hamulcowe?
Zaciski hamulcowe znacząco odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy. Przymocowane są do zwrotnicy koła. Przyczyniają się do wytworzenia energii i siły tarcia, w wyniku której samochód zatrzymuje się. Zaciski dociskają do siebie klocki hamulcowe. Drobne usterki, pojawiające się w nich, można bezproblemowo naprawić (wystarczy regeneracja). Jeżeli pojawią się poważniejsze problemy, konieczna będzie już wymiana zacisków.
Przeczytaj również: Kondycja zacisków hamulcowych. Objawy zużycia
Po czym poznać źle pracujące zaciski hamulcowe?
Zaciski hamulcowe narażone są na przeciążenia, zanieczyszczenia i wysokie temperatury. Każda usterka, związana z zaciskami, wpływa na złą pracę klocków hamulcowych i – w rezultacie – wydłużenie drogi hamowania. Owe elementy mogą ulec uszkodzeniu na skutek zatarcia sworzni, pęknięcia konstrukcji, zniszczenia uszczelek lub poluzowania śrub w prowadnicach.
Przeczytaj również: Na jakie usterki narażone są samochody ciężarowe?
Niepoprawne funkcjonowanie zacisków hamulcowych można zaobserwować na podstawie drgań pedału i koła kierownicy w czasie hamowania, dużym hałasie podczas hamowania, problemów z utrzymaniem kierunku jazdy (pojazd zjeżdża na którąś ze stron).
Przeczytaj również: Wymiana klocków hamulcowych. Kiedy jest konieczna?
Jak przebiega regeneracja i wymiana zacisków?
Regeneracji zacisków hamulcowych należy dokonać w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Mechanicy na samym początku dokonują gruntownego wyczyszczenia wszystkich elementów układu hamulcowego (zanieczyszczenia, brud, kurz, rdza) przy pomocy odrdzewiaczy, środków myjących i czyszczenia strumieniowego. Pracownicy warsztatów dbają także o wymianę części: tłoczków, sprężyn, odpowietrzników, uszczelek, gumowych osłon prowadnic (lub całych prowadnic). Poszczególne elementy poddaje się procesowi galwanizacji, dzięki któremu zyskują one odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Zaciski hamulcowe należy koniecznie pomalować specjalną farbą, zapewniającą ochronę przed wysokimi temperaturami.
Profesjonalną regeneracją zacisków hamulcowych do aut zajmuje się doświadczona firma Samli, sprzedająca także części i akcesoria samochodowe (w ramach sklepu motoryzacyjnego). Przedsiębiorstwo prowadzi również warsztat samochodowy w Rumi, gdzie można bezproblemowo pogwarancyjnie naprawić pojazd. Serwis szczególnie specjalizuje się w regeneracji zacisków hamulcowych.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana