Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Złomowanie auta krok po kroku
Zdarza się, że po wypadku pojazd nie nadaje się do naprawy i dalszego użytkowania. Często taka sytuacja ma miejsce również w przypadku starych pojazdów, które uniemożliwiają bezpieczną jazdę i wymienienie wadliwych części w opłacalny sposób. Wówczas wiele osób decyduje się na zezłomowanie i wyrejestrowanie samochodu. Jak proces ten wygląda krok po kroku?
Jak pozbyć się samochodu?
Samodzielne złomowanie auta jest nielegalne, dlatego w celu pozbycia się samochodu należy udać się do specjalnego punktu. Konieczne jest również zabranie ze sobą dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablicy rejestracyjnej. Przed przyjęciem auta sprawdza się również tożsamość jego właściciela poprzez okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu tego typu. Istnieje także możliwość zezłomowania pojazdu przez pełnomocnika z odpowiednim zaświadczeniem.
Przeczytaj również: Złomowanie aut a ochrona środowiska
– Złomowanie pojazdu to nie tylko zniszczenie jego konstrukcji, lecz także wiele formalności pozwalających na ostateczne wyrejestrowanie auta. W razie ich niedopełnienia istnieje możliwość nałożenia kar finansowych, dlatego tak ważne jest pozbycie się samochodu w legalnych punktach – mówi specjalista z firmy Auto Skup 24.
Złomowanie auta krok po kroku
Złomowanie aut musi być zgodne z określonymi przepisami. Wiele firm świadczących takie usługi umożliwia odbiór samochodu bezpośrednio od klienta, co jest niezwykle istotne w przypadku pojazdów zagrażających bezpieczeństwu lub takich, które nie nadają się do samodzielnego prowadzenia. Przed skorzystaniem z pomocy danego punktu złomowania należy upewnić się, że działa on legalnie. W innym przypadku wyrejestrowanie auta, a więc również zakończenie płacenia składek, może okazać się niemożliwe.
Przeczytaj również: Co można oddać na auto złom?
Po dostarczeniu pojazdu do miejsca złomowania konieczne jest przestawienie odpowiednich dokumentów. W zamian firma wystawia zaświadczenie pozwalające na wyrejestrowanie samochodu i zrezygnowanie z płacenia OC. Z takim pismem w ciągu 30 dni należy udać się do właściwego wydziału komunikacji, w którym można dopełnić pozostałe formalności.
Przeczytaj również: Co się dzieje z nieużytymi płynami i olejami w trakcie złomowania samochodów?
Ważne jest również zgłoszenie złomowania auta w ubezpieczalni, co pozwala na uniknięcie naliczenia składki za kolejny rok. Niekiedy zdarza się również, że firmy wypłacają część pieniędzy za pozostałe miesiące, które zostały opłacone, ale nie wykorzystane.
Zazwyczaj zezłomowanie auta wiąże się z możliwością otrzymania około 300-500 zł za jego wrak, ale wszystko zależy od kompletności pojazdu i jego masy. Zdarza się bowiem, że samochody wybrakowane wymagają dopłacenia konkretnej sumy za zrealizowanie procesu utylizacji ich konstrukcji.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana