Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zastosowanie fal radiowych w namierzaniu samochodów
W czasie namierzania pojazdów liczy się przede wszystkim dokładność pomiarów – w końcu tylko precyzyjne współrzędne pozwolą na sprawne odzyskanie auta w razie jego kradzieży. Właśnie z tego powodu klasyczny monitoring GPS, który w pewnych sytuacjach okazuje się zawodny, jest coraz częściej zastępowany przez modele wyposażone w moduł radiowy. Z niniejszego tekstu dowiesz się, czym jest tzw. radiówka oraz dlaczego warto w nią zainwestować.
Dlaczego lokalizatory radiowe wypierają klasyczne systemy GPS?
Jeszcze do niedawna najpowszechniejszym wyborem kierowców były systemy monitorujące GPS/GSM. Tego typu urządzenia pozwalają zarówno na stałe określanie pozycji danego pojazdu, jak również kontrolę licznych parametrów jego pracy – mowa tutaj o m.in. aktualnej prędkości, poziomie zużycia paliwa czy nawet alertach wykrytych przez komputer pokładowy. Dzięki tak dużym możliwościom sprzęt lokalizacyjny jest wykorzystywany zarówno przez prywatnych właścicieli samochodów, jak i tzw. fleet managerów, czyli zarządców firmowych flot.
Niestety, nadajniki korzystające z komunikacji satelitarnej nie są w pełni niezawodne. Sygnał niezbędny do określenia lokalizacji auta może być bowiem zagłuszany – zarówno przez czynniki naturalne (takie jak duże zachmurzenie czy niekorzystne ukształtowanie terenu), jak i działanie specjalnych urządzeń, które są wykorzystywane przez rabusiów. Wówczas drastycznie spada dokładność pomiarów, a w skrajnych przypadkach odczytanie współrzędnych może w ogóle nie być możliwe. Z pomocą przychodzi radiowa lokalizacja pojazdów.
W jaki sposób działają radiowe urządzenia lokalizacyjne?
Aby skorzystać z zabezpieczenia antykradzieżowego w postaci tzw. radiówki, należy najpierw zamontować lokalizator wewnątrz pojazdu. Prace instalacyjne nie są wcale trudne, ponieważ wiele modeli jest wyposażonych w mocowanie magnetyczne, które nie wymaga zastosowania żadnych dodatkowych narzędzi. Zalecamy, aby podobnym zadaniem zajął się jednak doświadczony i autoryzowany instalator, ponieważ urządzenie lokalizacyjne powinno znaleźć się w miejscu, gdzie będzie trudne do wypatrzenia przez potencjalnego złodzieja, a jednocześnie nie zostanie narażone na przypadkowe uszkodzenie.
Radiowe systemy lokalizacji działają w trybie pasywnym – w praktyce oznacza to, że zaraz po montażu jednostka zostaje uśpiona i jest aktywowana dopiero w przypadku zgłoszenia ze strony użytkownika. Zadaniem właściciela pojazdu jest więc sprawne poinformowanie dostawcy monitoringu o tym, że doszło do kradzieży. Dany usługodawca uruchamia nadajnik i wysyła do niego sygnały radiowe o określonej częstotliwości – to właśnie z ich pomocą możliwe jest określenie współrzędnych geograficznych z dokładnością nawet 3 cm.
Kiedy aparatura przechwytująca natrafi na sygnał, firma odpowiedzialna za koordynowanie akcji powiadamia ekipę poszukiwawczą oraz policję, przekazując dokładne koordynaty. Do namierzenia sygnału wykorzystuje się naziemną infrastrukturę techniczną oraz komputery znajdujące się specjalnych wozach transmisyjnych. Stosowany dziś sprzęt jest na tyle zaawansowany, że pozwala na wskazanie lokalizacji nawet wówczas, gdy ktoś usiłuje zagłuszyć sygnał – dodaje specjalista reprezentujący firmę Gannet Guard Systems, dostawcę monitoringu GPS.
Dlaczego „radiówka” to lepszy wybór niż klasyczny nadajnik GPS?
Urządzenia lokalizacyjne korzystające z modułów GPS/GSM nie są rozwiązaniem idealnym, dlatego stopniowo wypierają je „radiówki”. Wśród najważniejszych zalet lokalizatorów radiowych należy wymienić m.in.:
- wysoką dokładność pomiarów,
- odporność na zakłócenia wywoływane przez tzw. zagłuszarki,
- doskonały zasięg w garażach podziemnych, tunelach czy metalowych kontenerach,
- możliwość wychwycenia sygnału radiowego zarówno z lądu, jak i z powietrza,
- „uśpienie” jednostki, które dodatkowo utrudnia jej zlokalizowanie przez rabusia,
- niezależne zasilanie, gwarantujące długi czas pracy (wbudowana bateria zapewnia 5 lat działania) oraz namierzanie również po odłączeniu lub demontażu akumulatora.
Nie można zapomnieć, że nawet najlepszy lokalizator radiowy nie uchroni samochodu przed kradzieżą, ale w razie takiego incydentu pozwoli sprawnie odzyskać go z rąk złodziei. Krótki czas namierzania oraz dokładność pomiarów to kluczowe parametry, które liczą się podczas akcji poszukiwawczych, dlatego to właśnie radiówka spisze się najlepiej jako uzupełnienie systemu bezpieczeństwa każdego pojazdu.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana