Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zastępcze auto jako dobre rozwiązanie na czas naprawy
Twoje auto uległo kolizji lub wypadkowi, a Ty potrzebujesz samochodu, by móc dojeżdżać do pracy, zawozić dzieci do szkoły i na zajęcia pozalekcyjne, jechać na zakupy? A może potrzebujesz samochodu do wykonywania pracy zarobkowej? Niezależnie od tego, czy samochód użytkujesz do celów prywatnych, czy wykorzystujesz go w działalności gospodarczej, przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy. Co to oznacza? Gdzie można wynająć auto na czas naprawy?
Samochód zastępczy z OC – komu przysługuje wynajem?
Po wypadku drogowym lub kolizji, poszkodowanemu kierowcy przysługuje nie tylko odszkodowanie z OC. Jeżeli auto, które uległo wypadkowi nie nadaje się do jazdy i konieczne jest zostawienie go w zakładzie blacharsko-lakierniczym lub mechanicznym, w celu dokonania wymaganych napraw, poszkodowanemu przysługuje również samochód zastępczy z OC sprawcy.
Przeczytaj również: Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC samochodu?
Kwestię auta zastępczego z OC reguluje art. 34 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz art. 361, 363 i 415 Kodeksu Cywilnego. Koszty wynajmu samochodu pokrywa ubezpieczyciel osoby, która była sprawcą wypadku. Auto zastępcze z OC przysługuje zarówno kierowcy, który użytkował go w celach prywatnych, jak i temu, który wykorzystywał samochód w działalności gospodarczej. Samochód zastępczy z OC sprawcy na koszt ubezpieczyciela, możliwy jest zarówno w przypadku szkody częściowej, jak i całkowitej.
Przeczytaj również: Pomoc na drodze. W jakich sytuacjach wynająć autolawetę?
W przypadku wystąpienia szkody częściowej, czyli takiej, w której auto kwalifikuje się do naprawy, auto zastępcze z OC przysługuje poszkodowanemu kierowcy na cały okres naprawy. Co istotne – okres ten obejmuje nie tylko sam czas naprawy, ale również oczekiwanie na przystąpienie do niej, oczekiwanie na kosztorys, a także czas oczekiwania na zamówione części.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo ustawić zbieżność kół?
Jak wynająć auto zastępcze z OC sprawcy?
Wynajem auta zastępczego z OC nie jest skomplikowanym procesem. Poszkodowany kierowca może skorzystać z samochodu zastępczego oferowanego przez warsztat samochodowy, który podjął się likwidacji szkody komunikacyjnej lub skorzystać z usług sprawdzonej wypożyczalni. Godną polecenia firmą, zajmującą się likwidacją szkód komunikacyjnych, oferującą w jej ramach możliwość skorzystania z usług wypożyczalni samochodów, jest Serwis Blacharsko-Lakierniczy Perfect Car we Wrocławiu.
Jeśli ubezpieczyciel nie wyrazi zgody na wynajem samochodu na cały okres, w którym poszkodowany pozbawiony był możliwości korzystania z auta, właściciel samochodu może wypożyczyć pojazd na własny koszt, a następnie zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego w celu rozliczenia faktury za usługi wypożyczalni. Warto jednak pamiętać, że auto wypożyczone przez poszkodowanego musi należeć do tej samej lub niższej klasy, co pojazd uszkodzony.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana