Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady prawidłowej eksploatacji turbosprężarek
Turbosprężarki to jedne z najważniejszych części każdego pojazdu. Umieszcza się je w autach po to, aby były one bardziej ekologiczne i stawały się bardziej ekonomiczne podczas jazdy. Dzięki temu rozwiązaniu samochody zyskują większą moc i szybciej rozpędzają się do dużych prędkości. Jak więc powinno się je użytkować i o nie dbać? Gdzie udać się w razie awarii?
Turbosprężarka – z czego się składa?
Na turbosprężarkę składa się turbina oraz sprężarka, które są osadzone na wspólnym drążku. Gazy wylotowe z silnika są napędem turbiny, rozpędzają ramiona wirnika, który kieruje je do sprężarki, stamtąd sprężone powietrze dostaje się już wprost do silnika. Turbosprężarka sprawia, że do tłoków dostaje się więcej tlenu, który ulega spalaniu, a co za tym idzie auto zyskuje większą moc i daje możliwość osiągnięcia przez nie dużej prędkości w krótkim czasie.
Przeczytaj również: Czy chłodnica wpływa na pracę turbosprężarki?
Po co są turbosprężarki?
Turbosprężarki nie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pojazdu, jednak usprawniają jego działanie. To ekologiczne rozwiązanie, gdyż pozwalają one ograniczyć przedostawanie się do powietrza szkodliwych dla zdrowia gazów. Dzięki turbosprężarkom ogranicza się także zużycie paliwa. Dlatego właśnie stały się tak popularne wśród producentów aut i obecnie umieszcza się je w samochodach osobowych.
Przeczytaj również: Po czym poznać, że turbosprężarka wymaga wymiany na nową?
Jak dbać o turbiny?
Warto należnie dbać o tę część auta, ponieważ pracuje ona w bardzo trudnych warunkach. Naprawa turbiny sporo kosztuje, może okazać się nawet, że nie nadaje się do tego zabiegu. Dlatego aby uniknąć wizyty w serwisie samochodowym, należy odpowiednio dbać o ten podzespół w aucie. Bardzo istotne jest, żeby dobierać olej według wskazań producenta. Trzeba jednak pamiętać o jego wymianie, gdyż po czasie traci on swoje właściwości.
Przeczytaj również: Jak szuka się źródła usterek w turbosprężarkach?
Turbosprężarka ma służyć jak najdłużej, dlatego też należy czyścić filtr cząstek stałych, ponieważ gdy jest zapchany może uszkodzić ten element auta. Filtr klimatyzacji wymienia się ze względu na zdrowie kierowcy i pasażerów, tak samo powinno się więc postępować z filtrem cząstek stałych.
Regeneracja turbosprężarek
Kiedy z turbosprężarką zaczyna dziać się coś złego, należy zwrócić się o pomoc do fachowców, np. z firmy Turbo-Tech z Łodzi. Eksperci ocenią oni stan techniczny tej części i dokonają regeneracji. Dysponują oni także szeroką gamą oryginalnych części wymiennych prosto od producentów. Dostarczona turbosprężarka przechodzi wiele procesów: począwszy od ogólnych oględzin stanu technicznego, poprzez odpowiednie zbalansowanie układu wirującego turbosprężarki, aż do finalnego montażu elementów.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana