Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady bezpieczeństwa związane z transportem oleju napędowego
Oleje napędowe należą do grupy substancji niebezpiecznych. Ich transport i magazynowanie wymagają zatem zastosowania szczególnych środków ostrożności. Oleje napędowe nie tylko są łatwopalne, ale źle wpływają także na organizmy żywe i środowisko. Transport substancji tego rodzaju musi odbywać się zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami. Poznaj najważniejsze zasady bezpieczeństwa z nim związane.
Cysterny jako bezpieczny środek transportu olejów napędowych
Aby oleje napędowe były transportowane w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującymi przepisami, do ich przewożenia należy stosować cysterny. Pojazdy te zostały skonstruowane z myślą o transporcie płynnych substancji niebezpiecznych. Każda cysterna musi mieć odpowiednie certyfikaty i zezwolenia, aby móc przewozić nią ładunek tego rodzaju. Również kierowcy są zobowiązani do przestrzegania wszystkich norm związanych z transportem substancji niebezpiecznych i posiadać odpowiednie uprawnienia. W Polsce przepisy te reguluje przede wszystkim europejska umowa ADR.
Przeczytaj również: Rodzaje przewodów paliwowych
Według zapisów w niej zawartych:
- cysterny powinny być właściwie oznakowane tablicami w kolorze pomarańczowym i nalepkami ostrzegawczymi,
- wyposażone w sprzęt do ochrony kierowcy lub otoczenia na wypadek niebezpiecznego zdarzenia na drodze,
- sprawdzone pod względem stanu technicznego,
- załadunek paliwa musi odbywać się metodą ciśnieniową.
Cysterna nie może być także wypełniona olejem napędowym po brzegi. Osoby odpowiedzialne za załadunek powinny pozostawić nieco wolnej przestrzeni w zbiorniku na wypadek zwiększenia objętości płynu. Taka sytuacja może nastąpić podczas zmiany temperatury.
Bezpieczny transport paliw – co mówią przepisy?
W Polsce transport substancji niebezpiecznych stanowi aż 15% wszystkich przewozów. Aby mógł odbywać się w sposób rozważny, należy przestrzegać wszelkich norm i przepisów z nim związanych. Podstawowym dokumentem, który reguluje przewóz olejów napędowych proponowanych przez Agra-Oil z Łodzi jest europejska umowa ADR. Zawarte w niej przepisy określają przede wszystkim sposób przewożenia ładunków niebezpiecznych oraz zasady postępowania w razie wystąpienia niepożądanej sytuacji na drodze. Przepisy te mają na celu ochronę kierowcy, uczestników ruchu drogowego, organizmów żywych i środowiska, dla których oleje napędowe i paliwa przewożone cysternami są bardzo niebezpieczne.
Olej napędowy przewozi się głównie w cysternach ze zbiornikami dwupłaszczowymi. Są one odporne na działanie wysokich temperatur, uszkodzenia mechaniczne i wiele innych.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana