Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Z jakich elementów składa się zabudowa pojazdów pomocy drogowej?
Awaria samochodu na drodze to problem, który wymaga natychmiastowej interwencji. Koniecznością w tej sytuacji może okazać się wezwanie pomocy i skorzystanie z jej usług, czy to holowania pojazdu, czy też naprawy na miejscu. Niezawodne działanie pomocy drogowej, która często pracuje w trudnych warunkach terenowych i przy znacznym obciążeniu, możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnej zabudowy. Co się na nią składa?
Zabudowa hydrauliczna
Użytkowanie pojazdu na potrzeby świadczenia usług pomocy drogowej wymaga przystosowania go do warunków, w jakich będzie pracował. Chodzi tu w szczególności o duże obciążenie, zależne od rodzaju transportowanych pojazdów, do których należą nie tylko auta osobowe, ale też np. ciężarówki, autobusy i maszyny budowlane. Dlatego też na wybranym środku transportu – zazwyczaj jest to auto dostawcze – konieczna jest instalacja specjalnej platformy. W tym celu wykorzystuje się zabudowy hydrauliczne, które zapewniają stabilizację przewożonego ładunku i pozwalają na przenoszenie dużych obciążeń. Zabudowa powinna być dostosowana do podwozia i specyfiki pojazdu. Pod uwagę bierze się tu kryteria, takie jak model i zawieszenie pojazdu, a także jego dopuszczalną masę oraz ilość i rozstaw osi. Platforma może być wykonana ze stali lub aluminium i wyposażona w przystawkę odbioru mocy bądź pompę hydrauliczną, a także posiadać najazdy ręcznie wysuwane bądź hydraulicznie opuszczane.
Wyciągarka, zaczep i wysięgnik
Istotnym elementem wyposażenia pojazdu pomocy drogowej jest wyciągarka, którą wykorzystuje się do przywrócenia auta na właściwy tor, np. w trakcie jazdy po trudnym terenie czy po kolizji drogowej. W zabudowie pomocy drogowej może znaleźć się wyciągarka elektryczna lub hydrauliczna ze sterowaniem radiowym, ewentualnie również z opcją przesuwu bocznego. Platformę pomocy drogowej wyposaża się również w zaczepy i wysięgniki holownicze, usprawniające transport pojazdów.
Dodatkowe wyposażenie
Dodatkowe akcesoria, które powinny znaleźć się w zabudowie pojazdu pomocy drogowej to przede wszystkim oświetlenie ostrzegawcze i robocze – tu warto skorzystać z technologii LED.
Przydatne wyposażenie to też m.in. chwytaki lub trawersy. - Dodaje ekspert reprezentujący hurtownię motoryzacyjną i zakład wulkanizacyjny MotoHurtownia z siedzibą w Dobrodzieniu. - Do innych elementów zabudowy zaliczamy skrzynki narzędziowe, kable rozruchowe, kubły, a nawet zestawy sprzątające mioteł i łopat.
Tak kompleksowo wyposażona i dostosowana do specyfiki pojazdu zabudowa pozwoli sprawnie realizować zadania z zakresu pomocy drogowej.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana