Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wymiana oleju w aucie - jak często to robić?
Olej silnikowy ma za zadanie chronić silnik przed zatarciem. Zapewnia on właściwe smarowanie jednostki napędowej, które jest niezbędne dla jej prawidłowego funkcjonowania. Jego stan jest istotny, musi być zatem regularnie wymieniany, by spełniał swoją zasadniczą funkcję. Zwykle producenci samochodów wskazują, kiedy należy wykonać tę czynność. Dowiedz się, jak często wymieniać olej silnikowy i dlaczego jest to ważne!
Wymiana oleju silnikowego – co jest ważne?
Wymiana oleju w dużej mierze determinowana jest eksploatacją pojazdu i stylem jazdy. Ogólna zasada mówi jednak, że bez względu na przebieg, powinno się tego dokonywać co najmniej raz w roku. W samochodach eksploatowanych przede wszystkim na długich dystansach, olej silnikowy powinno się zmieniać średnio co 15 - 20 tysięcy kilometrów. W przypadku aut użytkowanych na krótkich odcinkach, warto kontrolować jego stan częściej, co 10 - 15 tysięcy kilometrów.
Przeczytaj również: Kiedy warto zdecydować się na diagnostykę komputerową samochodu?
Specjaliści firmy AUTOSERWIS KODO wskazują, że w samochodach wyposażonych w instalację LPG temperatura w komorach spalania jest znacznie wyższa, niż w przypadku pojazdów zasilanych benzyną. Wiąże się to z koniecznością częstszej wymiany oleju, średnio co 10 tysięcy przejechanych kilometrów. Warto pamiętać, że samochody używane są bardziej podatne na awarie i usterki, które wynikają z zużycia oleju silnikowego. W ich przypadku lepiej nie czekać z wymianą zbyt długo. 15 tysięcy kilometrów lub raz w roku to górna granica dla tej czynności.
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednie części samochodowe?
Z czym wiąże się wymiana oleju w samochodzie?
Wraz z wymianą oleju silnikowego należy zmienić nowy filtr oleju, który jest odpowiedzialny za wyłapywanie nieczystości w pojeździe. Jego zbyt długie użytkowanie może skutkować zapchaniem się oraz uszkodzeniem jednej z jednostek napędowych. Ma on za zadanie ograniczenie ilości zanieczyszczeń, które dostają się do silnika wraz z zasysanym powietrzem i oczyszczanie oleju. Jest on ważny, gdyż filtr powietrza nie jest w stanie wychwycić wszystkich zanieczyszczeń z atmosfery. Te zaś mogą dostać się do silnika i zakłócić jego funkcjonowanie.
Przeczytaj również: W jakich sytuacjach konieczne jest wezwanie pomocy drogowej?
Wraz z olejem warto również wymienić uszczelkę korka spustowego, a wraz z nią najlepiej cały ten element. Dzięki temu układ smarowania silnika pozostanie szczelny i nie dojdzie do wycieków, powodujących ubytek oleju w silniku.
Należy pamiętać, że jeśli w samochodzie zapali się kontrolka ostrzegająca przed niskim ciśnieniem oleju, bezwzględnie należy uzupełnić jego poziom. Zignorowanie tego ostrzeżenia może się bowiem skończyć zatarciem silnika oraz niezwykle kosztowną naprawą.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana