Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wady i zalety malowania proszkowego
Malowanie proszkowe to nowoczesna metoda nadawania koloru i zabezpieczania metalu przed korozją. W naszym artykule przyjrzymy się, jak właściwie przebiega proces malowania proszkowego – w jaki sposób możliwe jest malowanie produktem suchym. Postaramy się również przeanalizować, jakie zalety ma to rozwiązanie. Wspomnimy też o wadach, ale od razu uspokajamy, że nie będzie o nich wiele treści.
Jak przebiega proces malowania proszkowego?
By opowiedzieć o wadach i zaletach malowania proszkowego, najpierw postaramy się wyjaśnić, jak właściwie przebiega cały proces. Nazwa procesu nie jest tu oczywiście przypadkowa – farba ma postać proszku, który w procesie malowania stanowi naelektryzowane cząsteczki. Te naelektryzowane cząsteczki farby proszkowej są nakładane na powierzchnię przewodzącą – warstwa proszku utrzymuje się na powierzchni malowanego elementu dzięki siłom elektrostatycznym. Przy malowaniu proszkowym stosuje się zwykle dwie podstawowe techniki elektryzacji w połączeniu z nakładaniem farby. To natrysk elektrostatyczny (metoda wysokonapięciowa nazywana potocznie „koroną”) oraz natrysk elektrokinetyczny. Gdy farba jest już nałożona na malowany przedmiot, ląduje on w piecu w temperaturze 140-220 st. C. Ogrzewana farba pod wpływem polimeryzacji rozpuszcza się i jednolicie pokrywa cały element.
Przeczytaj również: Jakie materiały można malować proszkowo?
Efektywne pokrywanie z gwarancją gładkich powłok elementów metalowych
Jak mówią nam fachowcy z lakierni i malarni proszkowej Technikor z siedzibą w Płochocinie pod Warszawą, malowanie proszkowe to jedna z najefektywniejszych metod stosowanych do pokrywania metali. Dzięki wykorzystaniu farb proszkowych w omówiony sposób, mamy gwarancję gładkich powłok bez spękań, zacieków, pęcherzyków i zmarszczeń. Grubość powłoki, którą uzyskujemy dzięki malowaniu proszkowemu, to z reguły 60-120 mikronów. Farbę nanosi się jednokrotnie bez wykorzystania żadnych szkodliwych rozpuszczalników i generalnie farby proszkowe są w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska. Kolejna zaleta malowania proszkowego to możliwość uzyskania powłok o różnych stopniach połysku, do tego w szerokiej gamie faktur i struktur. A co z wadami? - Naszym zdaniem jeśli już mamy się jakiejś doszukać, to wyłącznie kwestia tego, że malowanie proszkowe odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze. W związku z tym malowanie proszkowe można stosować przy pokrywaniu warstwą farby elementów ze stali, aluminium, mosiądzu, żeliwa... ale nie materiałów, które wysokiej tak temperatury nie zniosą.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana