Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
W jakich sytuacjach samochód wymaga transportu na lawecie?
Jazda samochodem to dla wielu z nas podstawowy środek transportu i najwygodniejsza forma umożliwiająca dotarcie wprost do celu podróży. Zdarzają się jednak sytuacje, w których potrzebujemy profesjonalnej pomocy w postaci transportu naszego pojazdu na lawecie i nie zawsze jest to wypadek lub awaria. Kiedy niezbędne jest profesjonalne holowanie auta? Sprawdzamy!
Kolizja lub wypadek drogowy
Najczęściej wzywamy pomoc drogową po kolizji lub wypadku, gdy nasze auto ulegnie na tyle poważnym uszkodzeniom, że nie jest w stanie dojechać do domu czy nawet do najbliższego warsztatu. Niestety, takie sytuacje są codziennością na drogach i mimo ostrożnej i odpowiedzialnej jazdy zawsze mogą się zdarzyć. Warto wiedzieć, że niektóre warianty ubezpieczenia OC lub assistance oraz oczywiście AC pokrywają w całości lub części koszty transportu samochodu lawetą – przed wyruszeniem w trasę dobrze zatem byłoby sprawdzić, czy taka usługa jest w cenie naszego pakietu, by w razie potrzeby ze spokojem zwrócić się o pomoc drogową.
Przeczytaj również: Kiedy niezbędne jest wezwanie lawety?
Holowanie zepsutego samochodu
Niespodziewana awaria w drodze? Auto nie chce odpalić, nie mamy kontroli nad kierownicą lub powietrze zeszło z opony, a zapasowego koła brak? W tego typu sytuacjach można spróbować samodzielnie uporać się z usterką, wykonać telefon do przyjaciela z prośbą o ratunek albo zadzwonić po pomoc drogową, która zawiezie nasz samochód do wybranego warsztatu. Po tę ostatnią opcję sięgamy głównie wtedy, gdy znajdujemy się daleko od domu (na przykład za granicą), z różnych względów nie możemy liczyć na holowanie przez znajomego kierowcę, warunki są niesprzyjające (środek nocy, paskudna pogoda), a samodzielna diagnoza, nie mówiąc już o naprawie, pojazdu zdecydowanie przekracza nasze możliwości. Firmy świadczące usługi holowania aut zazwyczaj działają przez całą dobę, po lawetę można więc zadzwonić o każdej porze dnia i nocy, również w święta i dni wolne od pracy.
Przeczytaj również: Jak znaleźć tanią lawetę? Poradnik dla kierowców
Trzeba pamiętać, że holowanie samochodu na autostradzie jest zabronione. Wyjątek stanowi zwiezienie uszkodzonego auta lawetą do najbliższego zjazdu. Jeśli więc awaria zdarzy się w takim miejscu, trzeba wezwać pomoc drogową, a w oczekiwaniu na jej przyjazd ustawić trójkąt ostrzegawczy 100 m przed samochodem, włączyć światła awaryjne i stanąć za barierką autostrady dla własnego bezpieczeństwa
– wyjaśnia pracownik firmy Sprint-Hol Autoholowanie z Lublina.
Przewóz pojazdów lawetą
Nie zawsze transport auta lawetą wiąże się z nieprzyjemnymi i nieoczekiwanymi zdarzeniami jak wypadki i awarie. Czasem jest zaplanowaną opcją transportu pojazdów, które z różnych przyczyn nie mogą poruszać się po drogach. Do takich przypadków należą przewozy:
Przeczytaj również: Kiedy należy skorzystać z profesjonalnego holowania samochodu?
- zabytkowych samochodów na wystawę czy zlot;
- sportowych aut, które mogą poruszać się tylko po torach;
- nowych pojazdów – do salonów sprzedaży;
- niesprawnych aut na złomowiska;
- samochodów z wypożyczalni do klientów;
- aut zastępczych na miejsce wypadku;
- do serwisów lub lakierni.
Podsumowując, laweta jest niezbędna w wielu sytuacjach, umożliwiając transport pojazdów, które nie mogą samodzielnie się przemieszczać.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana