Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Usuwanie układu AdBlue. Metody postępowania
Samochody dostawcze z normą spalin euro 5 i euro 6, poruszające się po polskich drogach, wykazują niestety sporo usterek związanych z pracą układu oczyszczania spalin. Powodów może być wiele – wpływ na to ma między innymi wiek pojazdu oraz zużycie elementów mechanicznych. Wiele problemów stwarza także instalacja elektryczna. We wszystkich tych sytuacjach pomocne okazuje się usunięcie układu AdBlue.
Kiedy warto decydować się na wyłączenie AdBlue?
System AdBlue, choć ma wiele zalet, nie jest niestety pozbawiony wad. Warto pamiętać o tym, że sam „niebieski” płyn to to wodny roztwór mocznika, który może powodować problemy w bardzo niskich temperaturach, w więc w praktyce – w sezonie zimowym.
Przeczytaj również: Na czym polega usuwanie AdBlue w aucie?
Substancja ta może też niekiedy powodować korozję, dlatego poszczególne elementy układu przechowywania i dozowania AdBlue wykonuje się z tworzyw sztucznych. Kolejną kwestią jest zbyt szybkie zużywanie się płynu w samochodach ciężarowych. To generuje oczywiście większe koszty związane z zakupem produktu.
Ponadto aktualnie obowiązujące przepisy zmuszają producentów do takiego konfigurowania układów AdBlue, by ewentualna usterka lub nawet tymczasowy brak płynu w układzie blokowały dalszą jazdę. Samochód musi więc trafić do serwisu. To kolejny kłopot – czasowy i finansowy.
Wszystko to sprawia, że wśród właścicieli pojazdów ciężarowych pojawia się chęć usunięcia kłopotliwego układu AdBlue. Dziś jest to możliwe i taką usługę oferują najbardziej renomowane firmy motoryzacyjne, takie jak DAF CENTRUM.
Kiedy warto usunąć system AdBlue?
- Gdy wystąpiła awaria któregokolwiek z podzespołów układu SCR (np. usterka wtryskiwacza).
- Gdy chce się zmniejszyć zużycie paliwa.
- Gdy chce się uniknąć ryzyka przejścia w tryb obniżenia mocy z powodu awarii układu AdBlue.
- Gdy często następuje krystalizacja wskutek zamarzania płynu lub podczas jego rozmarzania.
- Gdy przewody zostały zatkane na stałe.
Metoda usuwania układu AdBlue jest całkowicie bezpieczna i odwracalna dla pojazdu. Zawsze jest możliwość przywrócenia funkcjonowania układu SCR.
Usunięcie układu AdBlue, czyli usługa AdBlue Off
Usuwanie systemu AdBlue jest uznawane za skuteczną technikę wyeliminowania problemów związanych z układem SCR, przy czym nie dochodzi do dosłownego ich usuwania, a raczej do przeprogramowania sterownika pojazdu i uśpieniu systemu SCR z poziomu komputera – podobnie jak w przypadku tuningu elektronicznego poprawiającego osiągi.
Można zatem dezaktywować system bezpośrednio w sterowniku silnika. Co istotne, metoda usuwania AdBlue jest bezpieczna i odwracalna. Nie następuje bowiem trwała ingerencja w elektronikę samochodu. Zawsze jest możliwość przywrócenia funkcjonowania układu SCR, zaś rozkład następujący w katalizatorze SCR odbywa się bez zmiany trybu pracy silnika.
Warto również wiedzieć, że taki sposób usuwania układu AdBlue powoduje wyłączenie pracy wszystkich dotychczasowych elementów systemu, w skład w którego wchodzą: pompa i zbiornik AdBlue, a także czujniki ciśnienia, temperatury i NOx.
Gdzie można zlecić usunięcie układu AdBlue?
Najlepiej wybierać firmę z co najmniej kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie świadczenia usług motoryzacyjnych z wykorzystaniem profesjonalnego oprogramowania i sprzętu.
Warto skorzystać z oferty usługodawcy oferującego usługi AdBlue Off w pojazdach ciężarowych serii EURO 4,5, jak i najnowszych EURO 6 bez użycia emulatorów. Taką możliwość zapewnia wspomniana wyżej firma DAF CENTRUM.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana