Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Ukradli Ci leasingowany samochód? Zobacz, jakie kroki musisz podjąć
W ostatnich latach, spośród wszystkich form finansowania, zdecydowanie największą popularnością cieszy się leasing. Korzystają z niego nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Pod wieloma względami taka forma nie ma sobie równych. Jednak co w momencie, kiedy nastąpi kradzież leasingowanego przedmiotu? Stałeś się ofiarą takiego przestępstwa? Sprawdź, co musisz teraz zrobić!
Czym jest leasing?
Leasing to umowny stosunek cywilno-prawny, w którym finansujący nabywa rzecz od zbywcy i przekazuje ją korzystającemu na ściśle określony czas, w zamian za uzgodnione opłaty ratalne. Leasingowany przedmiot w trakcie trwania umowy nie staje się własnością leasingobiorcy. Jest mu jedynie udostępniony. Po zakończeniu umowy korzystający może (ale nie musi) go wykupić. Umowa powinna zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Za pomocą leasingu można sfinansować niemal każdy środek trwały. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się leasing na firmę.
Przeczytaj również: Jak mogą być finansowane auta poleasingowe?
Kradzież leasingowanego pojazdu
Z informacji podanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w Polsce ilość kradzieży samochodów każdego roku sukcesywnie maleje. Mimo to, w dalszym ciągu stanowi to duży problem. Utrata pojazdu może znacznie naruszyć budżet. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, jeśli dotyczy samochodu leasingowanego. Jak tłumaczy doradca leasingowy z firmy Autonafirmę:
Przeczytaj również: Najczęściej spotykane formy zakupu samochodu – leasing
Zgodnie z artykułem Art. 7095. §1 Kodeksu Cywilnego, jeśli leasingowany przedmiot został utracony z przyczyn niezależnych od finansującego, umowa leasingu wygasa. Nie oznacza to jednak, że wraz z nią zostają unieważnione wszystkie zobowiązania, a o samochodzie i pozostałych do zapłaty ratach można zapomnieć. Leasingodawca ma prawo żądać natychmiastowej zapłaty wszystkich, przewidzianych w umowie, a nieuregulowanych dotychczas należności. Kwota może być pomniejszona o korzyści, jakie leasingodawca zyska w wyniku wcześniejszego zakończenia umowy oraz z tytułu ubezpieczenia.
Kroki postępowania
Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jest poinformowanie o nieszczęśliwym zdarzeniu leasingodawcę. Jak zostało wspomniane wyżej – konieczne będzie pokrycie pozostałych rat i opłat wynikających z wcześniejszego zakończenia umowy. Zabezpieczeniem w danej sytuacji może być ubezpieczenie autocasco (AC) i ubezpieczenie od wartości pojazdu (GAP), dzięki któremu zyskasz gwarancję, że ubezpieczyciel wypłaci Ci należne odszkodowanie. Takie same zasady obowiązują również w momencie wystąpienia szkody całkowitej (koszty naprawy przewyższają wartość samochodu).
Warto zapoznać się ze swoimi prawami i obowiązkami jeszcze przed podpisaniem umowy. Coraz częściej osoby, które chcą wziąć przedmiot w leasing decydują się na skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w doradztwie leasingowym. Eksperci analizują sytuację finansową klienta i na tej podstawie doradzają najkorzystniejsze rozwiązanie. To skuteczny sposób na uniknięcie ewentualnych problemów wynikających z braku wiedzy, doświadczenia lub zwykłego przeoczenia.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana