Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Typowe usterki samochodów ciężarowych
Samochody ciężarowe to pojazdy wykorzystywane regularnie, dlatego trzeba o nie dbać. Jeśli usterka pojawi się w trasie, kierowca będzie musiał zmarnować czas na jej naprawę, do tego wygeneruje to spore koszty. Niektóre problemy można usunąć dość szybko, inne mogą okazać się naprawdę poważne. Żeby łatwiej z nimi walczyć, warto poznać te najczęściej występujące oraz mieć przy sobie sprzęt ułatwiający ich zwalczanie.
Co jest najczęstszą przyczyną problemów w trasie?
Być może zaskoczeniem będzie, że to elektronika psuje się w samochodach ciężarowych najczęściej. Kierowca może nie zdawać sobie sprawy z postępującego problemu, aż nie będzie zmuszony się zatrzymać. Problemy z elektroniką mogą być spowodowane:
Przeczytaj również: Dlaczego należy wyważać koła?
- poważniejszą usterką, którą sygnalizuje komputer samochodu,
- rozładowaniem lub uszkodzeniem akumulatora.
Takiego problemu kierowca nie będzie w stanie zazwyczaj rozwiązać sam. Żeby uniknąć pojawienia się tego typu przeszkód, dobrze jest zdecydować się na wcześniejszy serwis samochodu ciężarowego. Porządnie zaopatrzony warsztat dysponuje niezbędnymi narzędziami, które pozwolą przejrzeć całą elektronikę i ustalić, czy planowana jazda przebiegnie bez niedogodności.
Przeczytaj również: Jakie elementy w maszynach rolniczych najczęściej ulegają usterkom?
Problemy, na które trzeba się przygotować
Bardzo często problemem są opony. Kondycja polskich dróg pozostawia wiele do życzenia, do tego dochodzi obciążenie spowodowane masą samochodu ciężarowego. Temperatura powietrza z kolei może sprawić, że opony zaczną mięknąć, co również sprzyja pojawieniu się uszkodzeń.
Przeczytaj również: Co oferuje autoryzowany serwis Volvo?
Oponę można na szczęście łatwo wymienić, ale zdarzają się też znacznie poważniejsze usterki. Należą do nich:
- awaria silnika, która może być spowodowana przez całą masę czynników,
- awaria układu hamulcowego, którą najczęściej powoduje uciekające z układu powietrze,
- awaria układu kierowniczego, które może być spowodowana zapowietrzeniem lub zanieczyszczeniem układu hydraulicznego.
Wiele awarii można szybko wykryć. Pomagają w tym doświadczone firmy zajmujące się serwisem oraz diagnostyką, takie jak Serwis Aut Ciężarowych LKW-Zawada. Jednak to właściciel pojazdów musi zdecydować się na działania profilaktyczne. Nie ma sensu na nich oszczędzać, bo usterki mogą sporo kosztować, a do tego skutkować nałożeniem kar umownych, jeśli ładunek nie zostanie dostarczony na czas. Nie można przerzucać odpowiedzialności na kierowców, którzy w przypadku wystąpienia poważnej usterki nie będą mogli samodzielnie sobie poradzić. Zapewnienie bezpieczeństwa im, a także innych uczestników ruchu to obowiązek wszystkich właścicieli ciężarówek.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana