Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Samochodowa skrzynia biegów – ręczna, w automacie, a może półautomatyczna?
Rodzaj skrzyni biegów w dużym stopniu decyduje o komforcie kierowania autem. Obecnie w większości pojazdów montuje się skrzynie manualne, jednak można zauważyć wyraźny wzrost samochodów wyposażonych w automatyczne lub półautomatyczne skrzynie biegów. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony, a wybór w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji kierowcy. Sprawdźmy zatem jakie wady i zalety posiadają wymienione skrzynie biegów?
Dlaczego manualne skrzynie biegów są popularniejsze od automatycznych?
Można wymienić wiele powodów, dla których ręczne skrzynie biegów cieszą się tak dużą popularnością. Jedną z nich niewątpliwie jest fakt, że większość kierowców zdobywała swoje umiejętności w samochodach wyposażonych w manualne skrzynie biegów. To swego rodzaju przyzwyczajenie przełożyło się później na zakup samochodu z taką właśnie skrzynią. Jednak istnieją również argumenty techniczne przemawiające za tego rodzaju rozwiązaniem i jest ich dość sporo. Te najważniejsze przybliża ekspert firmy Auto Centrum Golemo z Krakowa będącej autoryzowanym dystrybutorem samochodów marki DS Automobiles na terenie polski:
Najważniejszym atutem manualnych skrzyń biegów jest ich prostota. Konstrukcje te mimo wielu modyfikacji bazują na ręcznej zmianie biegów przez kierowcę. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest niska cena, dzięki czemu finalnie za samochód z manualną skrzynią biegów zapłacimy od kilku do nawet kilkunastu tysięcy mniej. Wspominając o kosztach nie sposób pominąć tych związanych z ewentualnymi naprawami. Choć statystycznie awarie manualnych skrzyń biegów zdarzają się nieco częściej niż w przypadku ich automatycznych lub półautomatycznych odpowiedników, to naprawa tych pierwszych jest zdecydowanie tańsza. Trzeba jednak uczciwie wspomnieć, że manualne skrzynie biegów mają także słabe strony. Jedną z nich jest konieczność posiadania przez kierującego podzielnej uwagi, aby mógł kontrolować sytuację na drodze oraz prawidłowe operowanie biegami. Powoduje to pewne zmniejszenie komfortu i przyjemności z prowadzenia samochodu, a w niektórych przypadkach może wpływać także na bezpieczeństwo jazdy. Warto także wspomnieć, że manualne skrzynie biegów nie mogą być stosowane w samochodach elektrycznych, ponieważ konstrukcja ich silnika oraz układu napędowego wyklucza taką możliwość.
Co zyskujemy kupując samochód z automatyczną skrzynią biegów?
Najważniejszą korzyścią z prowadzenia samochodu wyposażonego automatyczną lub półautomatyczną skrzynię biegów jest znacznie wyższy komfort jazdy niż w przypadku auta ze skrzynią manualną. Mówią o tym sami kierowcy, którzy po kilku, a nawet kilkunastu latach używania manualnych przekładni przesiedli się do automatu. Wielu z nich jest wręcz zachwyconych tym jaką frajdę daje kierowanie autem, w którym nie trzeba zmieniać biegów. Nic zatem dziwnego, że producenci samochodów wzbogacają swoją ofertę o pojazdy wyposażone w to rozwiązanie. Doskonałym przykładem może być koncern DS. Automobiles, który oferuje modele z automatyczną skrzynią biegów. W przypadku aut tego producenta możemy mieć pewność, że zastosowane skrzynie to konstrukcje o zaawansowanej technologii, charakteryzujące się wyjątkowo płynną pracą oraz niską awaryjnością.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana