Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Samochód używany – jak go kupić dobrze?
Kupno samochodu z drugiej ręki niesie za sobą pewne ryzyko – niektóre usterki mogą się ujawnić dopiero po finalizacji zakupu, co naraża nas na stratę. Dlatego przed kupnem samochodu używanego trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw. Jakich? Odpowiadamy w artykule!
Kupno samochodu używanego
Na początek zakres finansowy: trzeba ustalić swój budżet. Nie dla wszystkich jest to oczywiste, a przecież kupno auta używanego oznacza wydatek za samą transakcję oraz późniejsze opłacenie przeglądu i ewentualnie wykrytych usterek. Rzadkością dziś jest na rynku wtórnym pojazd, którego nie trzeba choćby trochę naprawić po zakupie, stąd najlepiej podzielić budżet na 2 części – na samochód i na jego przegląd/naprawy. Samochody o wieku do 5 lat będą tych usterek mieć niewiele lub w ogóle.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę, kupując używany samochód?
Sprawdzenie dokumentacji technicznej auta
Po wstępnych oględzinach wizualnych, sprawdzeniu stanu nadwozia, występowania korozji, wad na zewnątrz i wewnątrz pojazdu, przychodzi czas na zweryfikowanie dokumentów technicznych samochodu. Co będziemy sprawdzać? Do weryfikacji będą: zgodność numeru VIN na elementach pojazdu i w dokumentach, obciążenia wpisane do karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego (kredyt, leasing, współwłasność itp.), ponadto polisę OC (powinna być aktualna i wykupiona na okres roku). Dobrze będzie, jeśli dostaniemy do wglądu poprzednią umowę kupna-sprzedaży auta, książkę serwisową i szereg innych dokumentów wskazujących, czy sprzedający jest właścicielem samochodu i w jakim on może być stanie technicznym.
Przeczytaj również: Jak wygląda umowa kupna-sprzedaży samochodu?
Oględziny techniczne samochodu
Do sprawdzenia stanu technicznego auta weźmy znajomego, który zna się na samochodach. Pomoże nie tylko ocenić stan wozu, ale też będzie obiektywnym doradcą, gdy emocje u kupującego wezmą górę. Na co patrzeć? Do sprawdzenia będą:
Przeczytaj również: Hyundai poleasingowy - czy warto zainwestować w taki samochód?
- wygląd i stan techniczny układu kierowniczego i dźwigni zmiany biegów,
- wygląd i stan tapicerki i foteli,
- jednostka napędowa (czujność powinna wzbudzić czystość, ale też nadmierne zachlapanie olejem, smarem itd.),
- podwozie wraz z układem wydechowym i zawieszeniem,
- elektryka i elektronika,
- lakier i ogólny stan karoserii (spasowanie, ślady rdzy, szpachli itp.),
- elementy eksploatacyjne (klocki, tarcze, uszczelki).
Równie dobrym pomysłem jest wzięcie samochodu na przegląd do ASO, czyli Autoryzowanej Stacji Obsługi, ewentualnie dużego warsztatu zajmującego się daną marką – dowiemy się tam o wszystkich bolączkach sprawdzanego samochodu.
Dobrą metodą na sprawdzenie samochodu jest wreszcie jazda próbna, która pokaże, jak pojazd radzi sobie na drodze. I nawet jeśli sprzedający nie umożliwi kupującemu prowadzenia samochodu, to warto jednak pojechać na testy – obejrzymy sposób, w jaki kierowca będzie użytkował samochód (podpowiedź, co może szwankować, a nie jest jeszcze ujawnione), będziemy mieli wgląd w kontrolki, usłyszymy pracę silnika, układu jezdnego etc.
Kupno używanego auta wymaga włożenia w czynność sporo wysiłku – na rynku wciąż jest sporo samochodów powypadkowych, składaków i in. Trzeba pamiętać, że jest to zakup na większą skalę i z konsekwencjami – dlatego – nie kierujmy się wyłącznie gustem i emocjami.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana