Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rola i znaczenie wentylatorów chłodnicy
Chłodnica to nieodzowny element samochodów, maszyn rolniczych i innych pojazdów silnikowych, gdzie koniecznie jest zapobieganie przegrzaniu jednostki napędowej. Sprawnie działająca chłodnica umożliwia odprowadzenie nadmiaru ciepła i pozwala na utrzymanie temperatury silnika na optymalnym poziomie, zapewniając jego efektywną pracę. Jednym z elementów chłodnicy jest wentylator. Na czym polega jego funkcja?
Do czego służy wentylator chłodnicy?
Układ chłodzenia ma niebagatelne znaczenie dla wydajności pojazdu. Praca silnika prowadzi do wzrostu temperatury jednostki napędowej, co przyczynia się do większego zużycia paliwa i słabszych osiągów auta. Aby temu zapobiec, zaraz po uruchomieniu silnika i wprawieniu auta w ruch swoją pracę rozpoczyna układ chłodniczy, który w pierwszej kolejności ułatwia osiągnięcie temperatury roboczej przez silnik, a następnie za pośrednictwem chłodnicy utrzymuje ją na pożądanym poziomie. W tym celu wykorzystuje się powietrze z zewnątrz, którego krążenie umożliwia obniżenie temperatury wody pełniącej funkcję medium chłodzącego.
Przeczytaj również: Czy chłodnica wpływa na pracę turbosprężarki?
Kluczową rolę w efektywnej pracy chłodnicy odgrywa zatem przepływ powietrza wywołany ruchem pojazdu. - Mówi ekspert z firmy Radiator Service, która specjalizuje się w naprawie i sprzedaży chłodnic. - Podczas użytkowania auta dochodzi jednak do sytuacji, w których przepływ ten jest zbyt wolny lub w ogólne nie występuje. Ma to miejsce np. podczas powolnego poruszania się w korku czy też w trakcie postoju. Przepływ powietrza może być również nieefektywny w upalne dni.
W takich przypadkach niezbędne jest wsparcie układu chłodzenia, które zapewniają wentylatory. Są to elementy pchające, czyli montowane przed chłodnicą oraz ssące (ciągnące), które montuje się za panelem. Ich zadaniem jest wymuszenie ruchu powietrza, co pozwala na odprowadzenie nadmiaru ciepła i unormowanie temperatury czynnika chłodzącego. O załączeniu wentylatora, którego praca trwa zwykle kilkadziesiąt sekund, decyduje specjalny czujnik - tzw. termowłącznik.
Przeczytaj również: Co najczęściej skraca żywotność silnika w samochodzie?
Kiedy wentylator chłodnicy się psuje
Pomimo swojej nieskomplikowanej budowy i zasady działania, wentylator chłodnicy może ulec awarii. Jeśli chodzi o sygnały świadczące o takim zagrożeniu, to trzeba tu zwrócić uwagę na prawidłowe załączanie się wentylatorów oraz ich płynną pracę. Do niepokojących objawów należy zbyt głośna praca i niedostateczne chłodzenie. Najczęstszymi usterkami, do których dochodzi w obrębie zespołu wentylatora chłodnicy, są fizyczne uszkodzenia łopatek lub obecność ciała obcego w wiatraku. Ponadto niesprawny może się też okazać termowłącznik bądź silnik wentylatora. Pamiętajmy, by każdą taką usterkę jak najszybciej usunąć, czym zajmie się profesjonalny serwis chłodnic. Prawidłowe funkcjonowanie wentylatora wpływa bowiem na wydajność pracy układu chłodniczego, a przez to również silnika.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana