Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rola i znaczenie sezonowej wymiany opon
Opony są jednym z najważniejszych elementów każdego samochodu a od ich stanu i prawidłowego funkcjonowania zależy bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Ze względu na swoje znaczenie powinny być zawsze odpowiednio dopasowane do panujących warunków atmosferycznych, dlatego sezonowa wymiana opon jest jedną z najważniejszych czynności serwisowych wykonywanych w celu utrzymania auta we właściwym stanie technicznym.
Dlaczego opony są tak ważne?
Najważniejszym zadaniem opon jest umożliwianie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się pojazdu. Opony odpowiadają za utrzymywanie przyczepności samochodu podczas jazdy, a zwłaszcza przyspieszania, hamowania oraz pokonywania zakrętów. Przenoszą na nawierzchnię moment obrotowy powstający dzięki pracy silnika, a także pozwalają na utrzymanie odpowiedniego toru jazdy przy zmianie kierunku. Pełnią też funkcję dodatkowego elementu amortyzującego. Aby zapewnić możliwość najefektywniejszego działania, budowa opon jest dostosowywana do różnych warunków drogowych, rozwijanych prędkości, a także masy pojazdu. Wymiana opon daje szansę wyboru takiego układu bieżnika i składu mieszanki gumowej, które najlepiej poradzą sobie w warunkach zimowych lub letnich.
Opony letnie a zimowe – czym się różnią?
Podstawowe różnice między oponami zimowymi a letnimi dotyczą kształtu bieżnika. Opony letnie są przystosowane do radzenia sobie z mokrą nawierzchnią, ich rzeźba jest więc ukształtowana tak, by spomiędzy kloców bieżnika można było jak najsprawniej odprowadzać wodę, zapobiegając zjawisku aquaplaningu. W przypadku opon zimowych nacisk jest położony na utrzymywanie przyczepności na śniegu. Bieżnik jest więc zaprojektowany tak, by opona utrzymywała kontakt z nawierzchnią na możliwie największej powierzchni, klocki są więc oddzielone od siebie dość dużymi przerwami z poprzecznymi rowkami.
Równie istotny jest skład używanej do produkcji mieszanki gumowej. Opony letnie projektuje się tak, by utrzymywały właściwości tj. równowagę między sztywnością ograniczającą ścieranie się prowadzące do zużywania się bieżnika a elastycznością, gwarantującą dobre przyleganie do nawierzchni i skuteczne hamowanie przy wyższych temperaturach. Opony zimowe muszą sobie natomiast radzić w temperaturach spadających poniżej zera.
Wymiana opon przed sezonem pozwoli na zachowanie optymalnej przyczepności zimą oraz latem. Wizyta w dobrym serwisie ogumienia np. w firmie Felg Styl to najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa w każdych warunkach drogowych. Gdy temperatury przekraczają granicę 5°C, warto pojawić się w warsztacie.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana