Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje żarówek samochodowych
Sprawne oświetlenie samochodowe jest warunkiem bezpiecznej jazdy. Dbanie o prawidłowo działające oświetlenie to obowiązek każdego kierowcy, bowiem prowadzenie samochodu, w którym nie działa nawet jedna żarówka, może być powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez policję. H1, H4, H7 – czym charakteryzują się najpopularniejsze żarówki samochodowe? Odpowiadamy!
Żarówki samochodowe – rodzaje i przeznaczenie
Elementem obowiązkowym wyposażenia każdego samochodu jest kilka rodzajów żarówek samochodowych. Ze względu na przeznaczenie, żarówki dzielimy na:
- żarówki reflektorów głównych, wśród których wyróżniamy:
żarówki halogenowe: H1, H2, H4, H7, H11, H15, HB3, HB4 oraz
żarówki ksenonowe: D2S, D2R, D1R;
- żarówki kierunkowskazów: P21W, PY21W, W5W, R5W,
- żarówki lamp tylnych: P21W, P21/5W,
- żarówki lamp obrysowych i dodatkowych: R5W, P21/5W, W5W, C5W,
- żarówki lamp przeciwmgielnych: H3, H4, H11, H15.
Godną polecenia firmą, oferującą szeroki wybór części samochodowych: podzespołów mechanicznych, elementów wyposażenia, a także rozmaitych akcesoriów, w tym żarówek samochodowych cenionych marek (m.in. Bosch, OSRAM czy Philips), jest sklep motoryzacyjny S-auto we Wrocławiu.
W reflektorach głównych najczęściej stosowane są żarówki halogenowe oznaczone jako H1, H4 oraz H7. Jako że są one stosowane w lampach głównych auta, to właśnie one w największym stopniu wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy.
W żarówkach halogenowych, oprócz azotu, argonu czy kryptonu, znajdują się również pierwiastki z grupy halogenów, takie jak brom czy jod. Zastosowanie tych gazów pozwoliło wyeliminować problem ciemnienia bańki.
Żarówki halogenowe wyróżniają się wysoką wydajnością, dłuższą żywotnością oraz jaśniejszym strumieniem światła.
Czym charakteryzują się najpopularniejsze żarówki (H1, H4, H7, HB4)?
Żarówki H1 – wykorzystywane są w światłach drogowych lub mijania, posiadają jeden żarnik. Czas świecenia mieści się w przedziale 330-550 godzin.
Żarówki H4 – posiadają dwa żarniki. Stosowane są w światłach drogowych lub mijania, a także w światłach przeciwmgłowych. Czas świecenia żarówek H4 to zwykle 350-700 godzin.
Żarówki H7 o mocy 55W wykorzystywane są w światłach drogowych i mijania. Mają jeden żarnik, a ich wydajność sięga 550 godzin. Charakteryzują się bardzo dobrym rozkładem światła, emitując strumień o intensywności sięgającej nawet 1500 lumenów.
Żarówki HB4 – to ulepszona wersja żarówek halogenowych typu H7. HB4 wykorzystywane są w światłach drogowych oraz mijania. Charakteryzują się znakomitym rozkładem światła i wysoką wydajnością. Ponadto są doskonale uszczelnione i precyzyjnie ułożone w reflektorze.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana