Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Przegląd pojazdu – okresowy, techniczny i olejowy
Aby samochód sprawnie funkcjonował, a jazda nim była bezpieczna, potrzebne są regularnie przeprowadzane przeglądy. Okresowy, techniczny i olejowy – czym się od siebie różnią? Na czym dokładnie polegają badania tego rodzaju? Co się najczęściej sprawdza? Ile kosztuje profesjonalna usługa? Co należy ze sobą zabrać oprócz numeru rejestracyjnego? Odpowiadamy!
Przegląd techniczny auta
Przegląd techniczny pojazdu powinien być przeprowadzany co najmniej raz w roku. Nowe pojazdy mogą być badane po 3 latach, potem co 2 lata, a potem co roku. W przypadku instalacji gazowej badanie musi być przeprowadzane co 12 miesięcy. W trakcie diagnostyki sprawdza się:
Przeczytaj również: Przegląd rejestracyjny 2022 – najważniejsze informacje
- Identyfikację auta – kontroluje się zgodność numeru VIN z dokumentami i czytelność numeru VIN
- Dodatkowe wyposażenie – na przykład instalacje LPG
- Podzespoły odpowiadające za bezpieczeństwo
Dodatkowo kontroli poddaje się zewnętrzne oświetlenie, wycieraczki i spryskiwacze oraz ogumienie. Dodatkowo sprawdza się układy hamulcowe, amortyzacji czy jezdny. W ramach tego ostatniego obserwuje się luzy. Poza tym kontroluje się nadwozie – w poszukiwaniu korozji – oraz szczelność, a także kompletność wydechowego układu. Szuka się także wycieków na przykład płynów czy sprawdza się emisję spalin i stopień zadymienia. Dodatkowo weryfikuje się obecność obowiązkowego wyposażenia, na które składa się trójkąt ostrzegawczy czy gaśnica.
Przeczytaj również: Kiedy dokonuje się przeglądu samochodu?
Okresowy przegląd samochodu
Okresowy przegląd pojazdu sprowadza się do kontroli przeprowadzonej przez specjalistę. Jego dokonanie wpływa na bezpieczeństwo oraz funkcjonowanie auta. Pozwala także na zaoszczędzenie pieniędzy na usterkach. Przykładem może być zużycie paska rozrządu i wymienienie jednej części, co eliminuje wymóg kosztownej naprawy głowicy. W trakcie przeglądu auta przeprowadza się:
Przeczytaj również: Co jest sprawdzane podczas przeglądu technicznego samochodu?
- Wymianę lub uzupełnienie oleju silnikowego
- Dolanie płynów – uzupełnienie braków płynu chłodniczego i hamulcowego
- Diagnostykę i mycie bądź wymiana filtru oleju
- Wymianę lub kontrolę pasków klinowych i paska rozrządu
- Wymianę świec lub mycie – przeprowadzane w samochodach zasilanych na benzynę
- Kontrolę tłumika i ciśnienia – dotyczy opon
- Sprawdzenie stopnia zużycia bieżnika w oponach
Ponadto dokonuje się przeglądu zawieszeń oraz wymienia się amortyzatory. Poza tym przegląda się klocki i tarcze hamulcowe, jak również oświetlenie i obwód elektryczny. Sprawdza się, czyści lub wymienia filtry powietrza w kabinie oraz kontroluje pracę klimatyzacji oraz gazu chłodniczego.
Przegląd auta olejowy
Olej silnikowy powinien wytrzymać nawet do 2 lat bądź 30 tysięcy kilometrów. Specjaliści z warsztatu jednak zalecają, aby przeprowadzać go raz na 15 tysięcy kilometrów. Zbyt rzadka wymiana części użytkowych może prowadzić do częstszego zużycia silnika. Zużyciu mogą wówczas ulec także przepływomierz powietrza, turbo sprężarki czy wtryskiwacze paliwa. Nieprawidłowo wykonana konserwacja olejowa przyczynia się do utraty mocy auta. Zużyty szybciej jest także olej, a silnik głośniej pracuje.
Wymianę oleju najczęściej wykonuje się na autach z rozgrzanym silnikiem. Po demontażu warstw silnika i odkręceniu spustowego korka spuszcza się olej silnikowy. Następnie zmienia się filtry: olejowy, powietrza, kabinowy i paliwa. Potem zalewa się silnik nowym olejem i uruchamia. Pozwoli to na weryfikację jego szczelności.
Ile kosztuje przegląd auta?
Cena przeglądu samochodu jest ustalona przez Ministra Infrastruktury. Za badanie techniczne pojazdów osobowych płaci się około 100 złotych. Natomiast zasilanych gazem dolicza się opłatę za badanie specjalistyczne, co wynosi łącznie około 160 złotych. Warto wiedzieć, że na przegląd auta potrzeba zabrać:
- Dowód rejestracyjny
- Poświadczenie wydane przez policję – jeśli zatrzymano dowód rejestracyjny
- Dokument zawierający legalizację zamocowania instalacji gazowej
- Świadectwo legalizacji zbiornika gazowego – w przypadku instalacji LPG
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana