Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Najpopularniejsze zastosowania żwiru
Żwiry to kruszywa budowlane z kategorii mineralnych kruszyw zwykłych, naturalnych, rozdrobnionych. To jedne z kruszyw żwirowych obok piasku, otoczaków i pospółki. Jednym z najpopularniejszych zastosowań żwiru jest wykorzystanie go do produkcji mieszanek betonowych, ale to zastosowanie niejedyne. W naszym artykule postaramy się zgłębić temat zastosowań żwiru w budownictwie.
Produkcja mieszanek betonowych i betonowych prefabrykatów
Jednym z podstawowych zastosowań żwiru jest wykorzystanie go do produkcji mieszanek betonowych, a tym samym – między innymi – do produkcji betonowych prefabrykatów. Przygotowanie mieszanki betonowej dzielimy na cztery etapy. To przygotowanie składników betonu, ustalanie składu betonu, dozowanie składników i mieszanie ich. Właściwe uziarnienie kruszywa, czyli na przykład żwiru, dobiera się w taki sposób, by krzywa przesiewu danego kruszywa mieściła się między granicznymi krzywymi przesiewu. Kruszywo o odpowiednim uziarnieniu pozwala uzyskać szczelną mieszankę betonową. Generalnie ilość kruszywa oraz jego uziarnienie należy ustalić szczegółowo w recepcie laboratoryjnej, jeśli jednak jej nie ma, orientacyjnie można przyjąć, że przy stosowaniu piasku i żwiru stosunek objętościowy tych składników to 1:2. Jeśli beton jest przygotowywany na budowie, zwykle dostarcza się gotową mieszankę kruszyw, przy czym zaznaczmy, że dziś najczęściej wybieramy beton towarowy – a więc mieszankę betonową dostarczaną na plac budowy wprost z betoniarni.
Przeczytaj również: Czym są masy bitumiczne?
Drogownictwo, nawierzchnie placów postojowych i podobne zastosowania
Żwir jest również materiałem wykorzystywanym w drogownictwie. Jak mówią nam przedstawiciele firmy NABZDYK z okolic Ostrowa Wielkopolskiego, kruszywo w warstwach drogi stanowi podstawowy materiał konstrukcyjny. Różne kruszywa są wykorzystywane w podłożu ulepszonym, podbudowie pomocniczej, podbudowie zasadniczej, w warstwie wiążącej i ścieralnej. Gdy stosujemy frakcje drobne w drogownictwie, stanowią one zwykle składnik mieszanek w warstwach podbudowy. Drobne frakcje mogą być materiałem doziarniającym. Żwir jako kruszywo budowlane może być wykorzystywany także jako materiał do wykonywania budowli pomocniczych przy drogach. Kolejne zastosowanie to wykonywanie nawierzchni placów postojowych, dróg wewnętrznych, podjazdów i przeróżnych ścieżek. Na koniec dodajmy: żwir znajduje również zastosowanie w ogrodnictwie, a właściwie mówiąc językiem fachowców, w architekturze ogrodu. To jednak zdecydowanie temat na osobny artykuł, bo nie ma związku z budownictwem w sensie stricte od strony technicznej.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana