Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega różnica między naprawą a regeneracją silnika samochodowego?
Aby samochód działał bezawaryjnie i sprawnie, ważne jest dokonywanie regularnych przeglądów oraz naprawianie nawet powstałych usterek. Silniki montowane w samochodach zużywają się w miarę przejechanych kilometrów oraz czasu eksploatacji. W pewnym momencie, konieczna jest wymiana tej części na nową lub jej remont. Kapitalny remont silnika stanowi dosyć wymagający i skomplikowany proces. Ma on na celu przywrócenie go do pierwotnego stanu technicznego. Szczególnie ważny jest remont ruchomych elementów, zużywających się pod wpływem tarcia i zmieniających przez to swoje kształty oraz wymiary. Czym różni się naprawa silnika samochodowego od jego regeneracji?
Naprawa silnika samochodowego
Zakres naprawy silnika zawsze powinien być ustalany przez specjalistę na podstawie dokładnie przeprowadzonej weryfikacji technicznej w oparciu o dane katalogowe producenta. Samodzielna bądź częściowa próba naprawy, bez odpowiednich narzędzi oraz zaawansowanej wiedzy, może zakończyć się fiaskiem.Podczas naprawy, wymienia się m.in. pierścienie tłokowe, tuleje cylindryczne, a także panewki i łożyska wałka rozrządu. Zabiela się każdorazowo powierzchnię głowicy, co polega na frezowaniu jej styku z blokiem silnika, w celu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. Podczas naprawy wykonuje się także honowanie i przetaczanie cylindrów. Naprawa nie zawsze musi obejmować wszystkie te czynności. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest silnik, a przede wszystkim jaki jest wynik weryfikacji technicznej stanu silnika.
Przeczytaj również: Jak przygotować silnik do regeneracji? Podstawowe czynności
Na czym polega regeneracja silnika samochodowego?
Regeneracja silnika jest procesem zależnym od tego, w jakim stopniu zużyte są poszczególne elementy. Obejmuje ona szereg czynności, które mają na celu zregenerowanie podzespołów silnika.
Przeczytaj również: Kiedy niezbędne jest wezwanie lawety?
Jak mówi specjalista z firmy świadczącej usługi m.in. z kompleksowej regeneracji podzespołów silników spalinowych JURGAL: Regeneracji podlegają podzespoły silnika, takie jak np. głowice, bloki, tuleje, a także wały korbowe. Dodatkowo, silnik podczas regeneracji zostaje poddany obróbce w parku maszynowym i dokładnie myty Przy przeprowadzaniu regeneracji, można jako proces mycia zastosować metodę ultradźwiękową. Błędem jest natomiast wykonanie regeneracji częściowej, która obejmuje jedynie wymianę pierścieni lub dodatkowo tłoków i przeprowadzenie honowania tulei cylindrów.
Taki zakres regeneracji silnika, nie przywraca parametrów technicznych, zgodnych z danymi producenta i często kończy się kolejną kolizją pracy silnika z rozległymi uszkodzeniami.
Remont a wymiana silnika
W przypadku wystąpienia poważnej awarii, właściciel auta często decyduje się na wymianę silnika. Zakup nowej jednostki napędowej jest jednak nieopłacalny w przypadku starszego auta. Z kolei pozyskanie używanego silnika, nie da gwarancji jego niezawodności. W takiej sytuacji, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem może okazać się kapitalny remont silnika. Remont wykonany przez profesjonalną firmę da nam gwarancję jego bezawaryjności jeszcze przez długi czas.
Zarówno regeneracja silnika, jak i przeprowadzenie jego naprawy, będzie korzystnym rozwiązaniem podczas awarii, kiedy zakup nowej części nie będzie dla nas opłacalny. Regeneracja pomoże w poprawieniu pracy podzespołów, natomiast naprawa przywróci pierwotną sprawność silnika.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana