Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Leasing samochodów używanych - czy to dobra opcja?

Branie samochodów w leasing to nadal popularna forma pozyskiwania aut głównie przez przedsiębiorców, ale też wśród osób prywatnych. Obecnie obejmuje ona pojazdy zarówno nowe, jak i używane, osobowe oraz dostawcze i ciężarowe do 3,5 t. W przypadku aut używanych pojawia się jednak wątpliwość dotycząca całego przedsięwzięcia. Czy leasing samochodów używanych jest opłacalny? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.
Na czym polega leasing samochodów używanych?
Minęły czasy, w których leasing samochodów obejmował wyłącznie nowe auta i był dostępny jedynie dla przedsiębiorców. Obecnie mogą z niego skorzystać także osoby prywatne i użytkować na jego podstawie również pojazdy używane. Taka forma pozyskiwania samochodów z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Stanowi świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą wyłożyć większych środków na zakup auta.
Jeśli chodzi o ogólne regulacje prawne, leasing samochodów używanych niczym nie różni się od leasingu nowych aut. Polega na przekazaniu leasingobiorcy przez leasingodawcę pojazdu do użytkowania na określony czas w zamian za ustalone, najczęściej miesięczne raty. Umowa leasingu przewiduje również możliwość (ale nie obowiązek) wykupu samochodu po tym okresie za określoną procentowo (w stosunku do wartości auta) odpłatnością.
Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Przede wszystkim zdecydowana większość podmiotów oferujących leasing samochodów przyjmuje założenie, że wiek pojazdu i okres jego leasingowania łącznie nie mogą przekraczać 10 lat. Z tego powodu trudno liczyć na leasing auta starszego niż 8 lat, a nawet jeśli, to warunki umowy bywają dużo mniej korzystne. Wynika to z faktu, że leasingodawcy często nie opłaca się udostępniać samochodu, który po zakończeniu umowy będzie miał niewielką wartość. Są jednak firmy, które oferują leasing aut używanych starszych niż 8 lat na dogodnych dla leasingobiorcy warunkach. Jedną z nich jest Leasing Szczecin.
Czy leasing samochodów używanych się opłaca?
Tym, co różni leasing aut używanych od leasingu nowych pojazdów jest również wysokość wkładu własnego (czynszu inicjalnego), czyli początkowej, jednorazowej opłaty przewidzianej w umowie. Na ogół jest ona wyższa (w ujęciu procentowym) niż w przypadku samochodów nowych. Z drugiej strony jednak leasingobiorca może uzyskać niższe miesięczne raty lub za takie same pieniądze korzystać z auta wyższej klasy.
Leasing samochodów używanych to dobra opcja dla osób, którym zależy na optymalizacji kosztów stałych i na tym, by pojazd spełniał ich oczekiwania, a nie wymagał wielkich nakładów finansowych, również przy ewentualnym wykupie. Trzeba przy tym pamiętać, że nowe auto znacznie traci na wartości już po wyjeździe z salonu. W przypadku używanego tego problemu nie ma. Mimo wszystko trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy bardziej opłacalny jest leasing samochodów nowych, czy używanych. Wiele zależy od indywidualnego przypadku, konkretnego modelu i innych czynników, takich, jak historia auta, jego przebieg, eksploatacja, przeglądy, serwisy czy naprawy.
Istotną rolę odgrywa również współpraca z przedstawicielami firmy leasingowej. Jeśli trafi się na profesjonalistów, którzy w dodatku są uczciwi, to można uzyskać naprawdę korzystne warunki leasingu samochodu używanego i gwarancję, że pojazd nie jest w gorszym stanie niż deklaruje leasingodawca.
Planujesz korzystać z samochodu dłużej niż 4-5 lat (także po jego wykupie), a dodatkowo zakładasz, że przebieg będzie duży? Lepszą opcją dla Ciebie będzie wzięcie w leasing pojazdu nowego. Zdecydowanie niższa cena sprawia jednak, że w wielu innych przypadkach to leasing samochodów używanych stanowi korzystniejsze rozwiązanie.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana