Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Które paliwo jest lepsze? Sprawdzamy!
Na prawidłowe działanie silnika samochodowego wpływa rodzaj paliwa. Jakie wyróżnia się rodzaje silników? Na jakie typy dzielą się paliwa? Na co zwrócić szczególną uwagę, decydując się na paliwo? Czy dodatki do paliwa są potrzebne? Czy są bezpieczne? Jeśli nie, to do jakich silników nie są wskazane? Benzyna, gaz, LPG czy może olej napędowy? Sprawdzamy!
Klasyfikacja – jakie wyróżnia się rodzaje paliwa? Kryteria
W zależności od silnika w aucie paliwo dzieli się na:
- Benzynę – do silników o iskrowym zapłonie. Uzyskiwana poprzez proces destylacji ropy naftowej
- LPG – przeznaczony do silników spalinowych
- Gaz – otrzymywany w procesie rafinacji ropy naftowej, przechowywany w zbiornikach na paliwo
- Olej napędowy – stosowany przy zapłonie samoczynnym silnika
Na co zwrócić uwagę?
W przypadku silników benzynowych ważne są kryteria, takie jak liczba oktanowa. Oznacza wytrzymałość na niespodziewany samozapłon silnikowego paliwa. Jego niedotrzymanie może uszkodzić silnik. Dla silników benzynowych istotna jest także lotność. Określa zdolność paliwa do parowania. Uniknie się w ten sposób kłopotów z uruchomieniem silnika czy zaburzenia pracy lub unieruchomienia. Istotna jest poza tym zawartość siarki, ołowiu i wody. W przypadku niedoboru siarki, może dojść do skrócenia działania katalizatora, co spowoduje dalsze problemy. Z kolei ołów odpowiada za niedopuszczenie do niewłaściwego spalania. Jego użytkowanie nie jest jednak wskazane, gdyż wpływa negatywnie na środowisko oraz zdrowie. Z kolei zastosowanie wody wiąże się z temperaturą. W przypadku mniejszej temperatury niż 0 stopni Celsjusza zamarzająca woda może uniemożliwić dopływ paliwa do cylindrów.
Przeczytaj również: Instalacja LPG – czy wciąż się opłaca?
Dla silników wysokoprężnych wskazane są właściwości oleju napędowego takie jak liczba cetanowa. Dzięki niej można zmierzyć zdolność paliwa do samozapłonu w przypadku połączenia paliwowo-powietrznego. Nieprawidłowe działanie miary skutkuje szybszym zużyciem paliwa oraz dużą głośnością. Gęstość paliwa nie powinna przekraczać normy. Inaczej dojdzie do obniżenia mocy oraz wzrostu zużycia paliwa. Skład frakcyjny natomiast, jeśli dojdzie do jego zaburzeń, to może to wpłynąć negatywnie na silnik i przyspieszyć jego zużycie. Istotna jest poza tym temperatura zapłonu. Zbyt duża może uszkodzić, a także zwiększyć emisję niebezpiecznych substancji do środowiska. Z kolei zbyt niska powoduje zagrożenie wybuchem par oleju w trakcie nalewania paliwa do baku.
Przeczytaj również: Jak czystość wpływa na efektywność paliwa?
Natomiast dla silników do LPG ważnymi parametrami są: liczba oktanowa, skład dienów oraz to, co zostaje po odparowaniu. W zależności od składu węglowodorowego odpowiednia jest wartość liczby oktanowej motorowej. Właściwa zawartość dienów zmniejsza natomiast wartość liczby oktanowej, co wpływa na powstawanie osadów. Z kolei pozostałość po odparowaniu oznacza odkładające się w odparowywaczach substancje. Nie wzięcie pod uwagi tego parametru skutkuje szybszym zużyciem reduktorów i filtrów.
Przeczytaj również: Co to jest AdBlue?
Dodatki do paliwa
Oprócz paliwa często na stacjach paliw można spotkać różnego typu preparaty do wlewania do baku auta. Nie można ich jednak nadużywać. Silniki do LPG mogą być napędzane przez środki, które usuwają z baku wodę. Inni mogą użyć preparatów, które podnoszą zawartość siarki. W przypadku silników wysokoprężnych zalecane są depresatory umożliwiające odpalanie w okresie zimowym pojazdu. Pozwoli to na uniknięcie utraty parafiny. Czyszczące preparaty znajdą zastosowanie w starszych autach. Do nowych aut odradza się stosowanie preparatów do czyszczenia układu paliwowego. Warto jednak zapytać o radę specjalistę.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana