Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Korzystanie z LPG. O czym warto pamiętać?
Od wielu lat cena gazu jest bardziej atrakcyjna niż koszt zakupu innych paliw. To powoduje, że użytkownicy samochodów chętnie decydują się na instalację LPG w swoich pojazdach. Wcześniej jednak warto sprawdzić, czy będzie ona dobrym rozwiązaniem w przypadku wybranego auta, a także, po jakim czasie zwróci się koszt jej montażu i serwisu. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji!
Użytkowanie samochodu z instalacją LPG
Korzystanie z samochodu z instalacją LPG wymaga przestrzegania kilku kluczowych zasad. Jedną z nich jest dbanie o to, by w zbiorniku na benzynę nadal znajdowało się paliwo, optymalnie w ilości 1/4 jego pojemności. Zabezpiecza to pompę paliwa, która znajduje się w zbiorniku benzynowym, przed ewentualnym uszkodzeniem.
Przeczytaj również: Instalacje gazowe IV generacji. Elementy składowe
Konieczny jest również systematyczny serwis instalacji gazowej, nawet gdy funkcjonuje ona bez zarzutu. Warto pamiętać, że jest ona narażona na różnice temperatur, znaczną wilgotność przez okres wiosenny, jesienny i zimowy. Przegląd ma więc umożliwić wykluczenie usterek i zdiagnozowanie ewentualnych problemów. Zwykle polega on na podłączeniu instalacji do komputera, wymianie filtrów oraz sprawdzeniu szczelności.
Przeczytaj również: LPG w nowym samochodzie. Kiedy to się opłaca?
Należy pamiętać, że zbiornik LPG cechuje się ograniczonym okresem eksploatacji. Wytrzymałość na ogół jest tu określana na 20 lat, jednak już po 10 latach powinien on uzyskać nową homologację. Otrzymanie jej wymaga dokładnego sprawdzenia szczelności pojemnika przez uprawnionego specjalistę.
Przeczytaj również: Kiedy i dlaczego warto zainwestować w LPG w samochodzie?
Opłacalność inwestycji w instalację LPG
Jak wskazują specjaliści firmy Wójcik Autogaz, niemal każdy samochód można dostosować do instalacji LPG. Jednak w każdym przypadku trzeba się zastanowić, czy jest to opłacalne. Niektóre pojazdy będą bowiem wymagały niezwykle skomplikowanego oprzyrządowania i podłączenia, których koszt będzie wyższy niż standardowe koszty przerobienia pojazdu na gaz.
Analizując koszty, nie należy pomijać również ewentualnych podzespołów, które trzeba regularnie wymieniać, by cały układ pozostał sprawny.
Butla może być użytkowana przez okres około 10 lat. Z upływem tego czasu trzeba kupić nową lub uzyskać homologację dla dotychczasowej. Tu też należy porównać koszty i zalety obydwu rozwiązań. Z czasem może być konieczne wymienienie wtryskiwacza i reduktora.
Montaż instalacji LPG w samochodzie w większości przypadków jest opłacalny. Na ogół inwestycja ta zwraca się po kilku miesiącach, jednak istnieją modele samochodów, w których przerabianie układu paliwowego nie będzie miało większego uzasadnienia ekonomicznego.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana