Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kondycja zacisków hamulcowych. Objawy zużycia
Zaciski hamulcowe to jeden z ważniejszych elementów w każdym układzie hamulcowym. Są odpowiedzialne za bezpieczną pracę klocków hamulcowych, ponieważ wytwarzają energię, która następnie wykorzystywana jest do wysunięcia tłoczka i dopchnięcia klocków do tarczy. Zaciski produkują także siłę tarcia, dzięki którym pojazd może się zatrzymać. Sprawność tych elementów jest więc bardzo ważna, aby samochód mógł sprawnie i bez kolizji pokonywać długie trasy. Niestety ze względu na częstotliwość eksploatacji, zaciski hamulcowe ulegają zużyciu. Po czym poznać, że trzeba je wymienić?
Objawy zużycia zacisków hamulcowych
Na zaciski hamulcowe działa wysoka temperatura, woda i inne czynniki zewnętrzne, które powodują, że mogą się dość szybko zużywać – nawet po 70 - 80 tys. km. Pierwsze oznaki zużycia sygnalizują hamulce tylne wyposażone w układ tarczowy. Przyczyną tego jest gromadzenie się brudu, wilgoci i soli w tylnej części samochodu. Do objawów zużycia zacisków hamulcowych zalicza się także między innymi występowanie rdzawego nalotu na tarczach, ściąganie pojazdu na jedną ze stron w trakcie hamowania, nierówne ścieranie się klocków hamulcowych, piszczenie hamulców podczas ruszania, czy też drgania możliwe do wyczucia na kierownicy lub pedale hamulca.
Przeczytaj również: Zużyte zaciski hamulcowe - wymiana czy regeneracja?
Inne elementy układu hamulcowego, które ulegają awariom
Jednym z elementów zacisków hamulcowych, które także ulegają awarii, są prowadnice zacisków. Mają postać długich trzpieni tworzących trasę do poruszania się zacisku. Warto pamiętać, że przegląd prowadników powinien być wykonywany w trakcie każdego serwisu hamulców. O pierwszych objawach zużycia tych elementów może świadczyć przede wszystkim nierównomierne ścieranie klocków i tarcz. Takie symptomy kwalifikują prowadnice do wymiany, ponieważ są efektem zużycia smaru i występowania wżerów. Warto jednak pamiętać, aby dokonywać zakupu zacisków hamulcowych wyłącznie od sprawdzonych dystrybutorów. Właśnie dlatego z oferty sklepu z częściami do samochodów ciężarowych Bromsok Trucks Company korzysta tak wielu Klientów, którzy cenią sobie bezpieczeństwo na drogach i wysokiej jakości zaciski hamulcowe.
Czy warto wymieniać zaciski hamulcowe?
Aby przedłużyć trwałość zacisków hamulcowych warto przede wszystkim regularnie smarować prowadnice i wymieniać płyn hamulcowy. W przypadku, gdy konieczna jest wymiana zacisków na nowe, należy wybierać renomowane sklepy oferujące asortyment, pochodzący od najlepszych producentów na rynku motoryzacyjnym. Takie miejsca oferują także możliwość regeneracji zacisków hamulcowych, dzięki czemu użytkownik może cieszyć się bezpieczeństwem i wydajnością na drodze, nie ponosząc wysokich kosztów.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana