Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy dokonuje się przeglądu samochodu?
Każdy kierowca doskonale wie, że samochód musi przechodzić okresowe badania techniczne. Przeglądu samochodu nie trzeba jednak dokonywać w każdym przypadku co roku – dotyczy to jedynie samochodów używanych starszych niż 5 lat. Choć dla niektórych jest to przykry obowiązek przegląd samochodu przeprowadzany jest głównie ze względu na bezpieczeństwo użytkowników ruchu – dlatego jest to badanie obowiązkowe dla wszystkich pojazdów.
Sprawdźmy, co na temat okresowej kontroli pojazdów mówią przepisy, oraz kiedy należy dokonać przeglądu samochodu.
Przegląd samochodów nowych
W przypadku, kiedy kupimy nowy samochód z salonu na pierwsze badanie techniczne musimy zgłosić się przed upływem trzech lat od momentu rejestracji. O ile z samochodem nie dzieje się nic niepokojącego nie trzeba przechodzić przeglądu wcześniej. Po pierwszym przeglądzie czas na drugi przychodzi przed upływem dwóch lat od momentu pierwszego badania. Po tym okresie (5 lat) samochód musi przechodzić regularne przeglądy co roku.
Przeczytaj również: Przegląd rejestracyjny 2022 – najważniejsze informacje
Przegląd samochodów starszych niż 5 lat
Wszystkie pojazdy starsze niż 5 lat muszą przechodzić obowiązkowy przegląd co roku. Jak już wspomnieliśmy jest to istotne głównie ze względów bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Okazuje się bowiem, że większość wypadków samochodowych spowodowana jest brakami w oświetleniu, nieprawidłowym ogumieniu oraz usterkami układu hamulcowego. Tymczasem bardzo łatwo można temu zapobiec dokonując regularnych przeglądów. Obowiązkowo co roku oraz częściej, jeśli zauważymy coś niepokojącego.
Przeczytaj również: Przegląd pojazdu – okresowy, techniczny i olejowy
Wyjątki: taksówki, auta zasilane gazem, samochody nauki jazdy i zabytkowe
W niektórych przypadkach przegląd jest obowiązkowy co roku, niezależnie od tego, czy jest to auto nowe. Dotyczy to m.in. pojazdów użytkowanych jako taksówki lub służących do przewozu osób. Samochód musi wówczas przechodzić kontrolę co roku. Podobnie jak pojazdy służące do nauki jazdy, tak zwane elki. Również nowe samochody wyposażone w instalację gazową przegląd muszą przechodzić co roku. Koszt badania jest również większy, niż w przypadku innych samochodów i wynosi 161 zł (koszt przeglądu samochodu osobowego to 98 zł).
Istnieją również pojazdy, które przeglądu nie muszą przechodzić wcale. Dotyczy to samochodów zabytkowych, które nie służą do wykonywania działalności zarobkowej. Jeśli na zabytkowym pojeździe zarabiamy – co roku musi przejść przegląd, podobnie jak inne pojazdy.
Przeglądy dodatkowe
Nieco inaczej wygląda kwestia samochodów sprowadzanych z zagranicy – dodaje specjalista z Auto Centrum Golemo, oferujący samochody nowe oraz używane, serwis, części zamienne oraz naprawy blacharskie i lakiernicze w Krakowie i Nowy Targu – W ich przypadku przegląd jest obowiązkowy przed dokonaniem rejestracji. Kontrola pojazdu jest również konieczna, jeśli chcemy dokonać zmian dotyczących użytkowania pojazdu lub zmian w dowodzie rejestracyjnym (na przykład przystosowania pojazdu jako taksówki lub legalizacji haka holowniczego).
Możemy również zostać skierowani na dodatkowe badanie techniczne przez policję, w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że samochód nie spełnia norm bezpieczeństwa lub narusza wymagania ochrony środowiska. Do dodatkowego badania zobowiązane są również pojazdy, które uczestniczyły w kolizji lub wypadku drogowym. Co więcej, nie tylko policjant podczas kontroli drogowej może skierować samochód na przegląd. Takie uprawnienie posiada również starostwo powiatowe, które może skierować nas na kontrolę w przypadku stwierdzenia, że w dokumentach niezbędnych do rejestracji pojazdu znajdują się informacje, że pojazd uczestniczył w wypadku lub może negatywnie wpływać na kwestie związane z ochroną środowiska.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana