Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są objawy uszkodzenia chłodnicy?
Głównym zadaniem układu chłodzenie jest zapobieganiu przegrzewania się jednostki napędowej w wyniku jej intensywnej pracy. Sprawia to, że wszystkie uszkodzenia, które mają miejsce w obrębie tego układu, będą bezpośrednio zagrażać silnikowi. Dlatego tak ważne jest, by możliwie najwcześniej wykryć wszystkie możliwe nieprawidłowości i zająć się ich naprawą. Podpowiadamy, jakie objawy towarzyszą najczęstszym awariom układu chłodzenia w pojazdach.
Objawy najczęściej występujących awarii układu chłodzenia
Nowsze pojazdy są wyposażone we wskaźniki umieszczone na pulpicie, dzięki którym możliwe jest odczytanie temperatury silnika. Jest to niezwykle ważna informacja dla wczesnego wykrycia problemów związanych z układem chłodzenia. Często spotykane są problemy ze strony termostatu. W momencie, gdy zauważymy, że jednostka napędowa w naszym pojeździe znacznie dłużej osiąga temperaturę roboczą, wtedy jest bardzo możliwe, że doszło do zablokowania zaworu termostatu w pozycji otwartej. Oznacza to, że płyn chłodzący cały czas przedostaje się do układu, co utrudnia silnikowi osiągnięcie odpowiedniej temperatury. W wyniku tego zwiększa się spalanie oraz obniżają się właściwości oleju.
Przeczytaj również: Co najczęściej skraca żywotność silnika w samochodzie?
Problemy związane z podwyższoną temperaturą silnika również mogą być związane z nieprawidłowym działaniem termostatu. W momencie, gdy zawór zostanie zablokowany w pozycji zamkniętej, wtedy płyn chłodzący nie przedostaje do układu. W wyniku tego jednostka napędowa nie jest prawidłowo chłodzona. Jest to sytuacja szczególnie niebezpieczna dla silnika, ponieważ zbyt duża temperatura może doprowadzić do trwałego uszkodzenia jego elementów. Dlatego w takich sytuacjach warto udać się do serwisu chłodnic w celu diagnostyki awarii.
Przeczytaj również: Rola i znaczenie wentylatorów chłodnicy
Alarmujące powinny być również wszystkie wycieki, które zauważymy pod pojazdem. Mogą one oznaczać, że doszło do rozszczelnienia w układzie chłodniczym lub jeden z jego elementów został uszkodzony.
Serwisowaniem układów chłodzenia w pojazdach zajmują przedsiębiorstwa, takie jak Radiator Service.
Pozostałe objawy awarii układów chłodzenia
Poza wyciekami zewnętrznymi może dochodzić również do wycieków wewnętrznych, które przyczyniają się do nieregularnej pracy silnika. Szczególnie alarmujące powinno być zauważenie zmiany koloru oleju na tzw. kawę z mlekiem. Oznacza to, że przedostał się do niego płyn chłodniczy. W takich sytuacjach trzeba działać szybko, ponieważ dalsze korzystanie z pojazdu może zakończyć się trwałym uszkodzeniem jednostki napędowej.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana