Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie oznaczenia powinna mieć przyczepa drogowa?
Kierowcy, którzy planują poruszanie się po trasie z przyczepą drogową, powinni pamiętać o tym, że oprócz tego, że muszą uzyskać specjalne uprawienia, powinni zadbać o odpowiednie oznakowanie takiej przyczepy. Jest to zadanie obligatoryjne, a więc stanowiące obowiązek kierowcy korzystającego z przyczepy. Sprawdź, w jaki sposób dopełnić tej powinności, czyli jak prawidłowo oznakować swoją przyczepę drogową.
Oznakowanie przyczepy – na czym powinno polegać?
Odpowiednie oznakowanie przyczepy drogowej jest niezwykle ważnym zadaniem. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo panujące na drodze. Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, jak niełatwo jest o wypadek na drodze. Niestety takie zdarzenia dzieją się często, dlatego trzeba zrobić wszystko, co się da, by zminimalizować ryzyko wypadku. W tym celu należy przestrzegać przepisów i oznaczyć swoją przyczepę drogową we właściwy sposób – z dużą dbałością o szczegóły.
Na czym powinna polegać realizacja takiego obowiązku? Każdy kierowca, który planuje prowadzenie nie tylko samochodu, ale i ciągnąć podczas jazdy przyczepę drogową, powinien właściwie oświetlić cały zestaw pojazdów. Oznacza to, że nie tylko auto wymaga oświetlenia, także na przyczepie powinny się znaleźć specjalne lampy. Możesz je kupić między innymi w sklepie Przyczepy Bold z Warszawy.
Wynika to z faktu, że kiedy do samochodu podłączana jest przyczepa, to zasłania ona światła auta – co, jak można się domyślać, jest bardzo niebezpieczne. Poza tym, szczególnie po zmroku, nieodpowiednio oznakowana przyczepa mogłaby być niezauważalna przez innych uczestników ruchu drogowego. Także to stwarza poważne zagrożenie – zarówno dla samego kierowcy ciągnącego przyczepę, jak i reszty uczestników ruchu. W związku z tym każda przyczepa drogowa powinna być wyposażona w następujące lampy:
- lampy stopu,
- lampy pozycyjne,
- kierunkowskazy,
- światła odblaskowe – umieszczone z każdej strony przyczepy, z tyłu odblaski w kształcie trójkąta.
Rejestracja pojazdu i uzyskanie tablicy rejestracyjnej
To jednak nie koniec obowiązków, które stają przed kierowcą chcącym ciągnąć zestaw pojazdów składający się z przyczepy i samochodu. Każda przyczepa drogowa poruszająca się po drogach publicznych powinna być zarejestrowana, a w związku z tym być wyposażona w tablicę rejestracyjną.
Na szczęście nie jest to zadanie trudne w realizacji. Wystarczy mieć następujące dokumenty: dowód zakupu i świadectwo homologacji pojazdu (lub potwierdzenie zwolnienia z homologacji). Z takim przygotowaniem możesz pójść do wybranego urzędu i złożyć odpowiedni wniosek o zarejestrowanie Twojej przyczepy drogowej.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana