Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie materiały można malować proszkowo?
Malowanie proszkowe to alternatywa dla tradycyjnego malowania farbami „na mokro”. Nazywane jest również malowaniem na sucho, ponieważ do jego przeprowadzenia nie jest wymagane użycie wody. Pierwotnie farby proszkowe wykorzystywane były tylko do wykończenia powierzchni metalowych. Obecnie jednak, dzięki nowoczesnej technologii, a także udoskonaleniu produktów, wykorzystanie metody proszkowej pozwala na pokrycie różnego rodzaju przedmiotów, pozostając przy tym niezwykle skutecznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Jak przebiega i jakie materiały nadają się do malowania proszkowego?
Jak przebiega malowanie proszkowe?
Malowanie proszkowe odbywa się z użyciem farby w formie proszku. Niezbędne do wykonania lakierowania są również specjalne pistolety, dzięki którym możliwe jest równomierne nałożenie substancji na powierzchnię. Malowanie proszkowe polega na rozpyleniu naelektryzowanych cząsteczek farby proszkowej na powierzchnię przewodzącą. Najczęściej wykorzystywane są dwie podstawowe techniki: metoda wysokonapięciowa oraz metoda triboelektryzacji. Metoda wysokonapięciowa polega na nanoszeniu pistoletem na malowane przedmioty ujemnie naelektryzowanych cząstek farby. Dzięki temu, że cząsteczki powierzchni naładowane są dodatnio, w momencie natrysku wytworzone zostaje pole elektrostatyczne. W ten sposób osadzona warstwa koloru utrzymuje się na malowanym materiale. Natomiast w przypadku metody triboelektryzacji cząstki farby naładowane są za pomocą sprężonego powietrza. Proces ich ładowania opiera się na energii kinetycznej, zatem między powierzchnią a pistoletem nie tworzy się pole elektrostatyczne. Dzięki temu, że drobinki farby ocierają się między sobą o ścianki pistoletu aplikacyjnego, jej cząstki zderzają się z malowaną powierzchnią i tym samym przylegają do materiału. Następnie, pokryte kolorem elementy należy nagrzać do 140-200°C w rezultacie czego, proszek ulega stopieniu i polimeryzacji, co pozwala na uzyskanie trwałej i estetycznej warstwy.
Przeczytaj również: Wady i zalety malowania proszkowego
Jakie materiały można malować proszkowo?
Przede wszystkim do malowania proszkowego nadadzą się wszystkie elementy metalowe. Wynika to z właściwości przewodzących metalu, które pozwalają na połączenie cząstek farby z malowaną powierzchnią.
Uzyskany materiał za pomocą malowania proszkowego jest niezwykle odporny na podgrzewanie, w związku z czym metoda ta znajduje coraz szersze zastosowanie w motoryzacji. Najczęściej wykorzystywana jest do malowania felg aluminiowych oraz elementów karoserii, nawet takich jak podwozie czy zawieszenia. - mówi przedstawiciel firmy Tr Trans, pogotowia wulkanizacyjnego. Jedna powłoka proszkowa odpowiada czterem tradycyjnym, co zdecydowanie świadczy o tym, że wybór tej metody to bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Ponadto, nadmiar substancji proszku nie przywiera do poszczególnych elementów, w związku z czym unikniemy sytuacji, gdy w jednym miejscu nagromadzi się za dużo farby, co najczęściej wiąże się z koniecznością poprawek.
Malowanie proszkowe to także rozwiązanie, które sprawdzi się do malowania aluminium, stali, szkła, a nawet drewna. Często wykorzystywane jest do lakierowania elementów ogrodzeń konstrukcji, przyrządów sportowych takich jak ramy rowerowe, ale także malować za pomocą farb proszkowych można akcesoria ogrodnicze i różnego rodzaju instalacje.
Co daje malowanie metodą proszkową?
Urządzenia służące do malowania proszkowego są skonstruowane w taki sposób, aby ograniczać utratę proszku przed nadmiernym zużyciem. Świadczy to nie tylko o wydajności metody, ale także pozwala na uzyskanie jednolitej i gładkiej powłoki. Dzięki specjalnym pistoletom farba proszkowa dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, a pomalowana powierzchnia pozostaje bez deformacji i zacieków przy jednoczesnym równomiernym rozłożeniu koloru. Co więcej, z biegiem czasu farby proszkowe nie tracą swojej podstawowej barwy, a ich warstwa nie ulega zniszczeniu. Lakierowanie metodą proszkową odznacza się również dużą odpornością na czynniki atmosferyczne, oddziaływanie chemii, ale także jest niezwykle odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia czy zarysowania. Z racji tego, że farby proszkowe w porównaniu do tradycyjnych powodują o połowę niższą emisję gazów cieplarnianych, pozostaje to również ekologiczny wybór.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana