Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaką rolę pełni bieżnik opony?
Bieżnik opony pokrywa całe jej czoło i stanowi najważniejszą, zewnętrzną część, która ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Wykonany jest najczęściej z mieszanek gumowych, opartych o skład kauczuku naturalnego i syntetycznego oraz składników dodatkowych – sadzy, krzemionki i elastomerów. Ze względu na bardzo dużą ilość pełnionych funkcji oraz rodzajów opon, skład mieszanek używanych do produkcji jest różny. Odpowiednio wykonany bieżnik musi także posiadać precyzyjne wyprofilowanie. Czym cechuje się odpowiedni bieżnik opony i jakie pełni funkcje?
Budowa oraz funkcje bieżnika opony
Bieżnik stanowi jeden z elementów składowych każdej opony. Jest to odpowiednio wyprofilowana warstwa połączona z osnową składającą się ze specjalnej mieszkanki gumowej. Wpływa ona w znacznym stopniu na funkcjonalność bieżnika.
Bieżnik opony jest jedynym elementem, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogi podczas jazdy. To właśnie sprawia, że bieżnik ma ogromny wpływ na osiągi opony. Ta część opony jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo na drodze. Aby bieżnik odpowiednio spełniał swoje zadanie dobrej przyczepności opon do drogi musi być wykonany z dobrej jakości mieszanki. Bieżnik koniecznie powinien także posiadać odpowiednio rzeźbiony wzór (najczęściej symetryczny, asymetryczny lub też kierunkowy).
Materiał, z którego wykonany jest bieżnik opon ma ogromny wpływ na jej trwałość i odporność przed zużyciem. Ma także za zadanie zapewnienie odpowiedniej sterowności, kierowalności i poprawnych zachowań pojazdu na zakrętach. Kształt bieżnika ma również ogromny wpływ na komfort jazdy i odczuwalny hałas. Z kolei odpowiedni skład przekłada się na opory toczenia – a za tym idzie również zużycie paliwa.
Dlaczego bieżnik to ważny element opony?
Bieżnik pełni w oponie bardzo dużo różnych funkcji. Wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Odpowiednio wykonany gwarantuje prawidłowe zachowanie pojazdu na zakrętach oraz redukcję hałasu podczas jazdy.
Jak mówi pracownik firmy RafKar – Gum oferującej sprzedaż opon: Aby bieżnik sprawiał gwarancję bezpiecznej i komfortowej jazdy przede wszystkim musi mieć odpowiednią wysokość. Parametr ten jest szczególnie istotny zimą, gdy przyczepność wystawiana jest na próbę przez lód i śnieg. Wysokość bieżnika powinna wynosić więc minimum 4 mm, przy czym jest to dolna granica.
Decydując się na zakup opon z prawidłowym bieżnikiem, zaleca się przede wszystkim wybór odpowiednich firm oferujących ich sprzedaż. Odpowiednia mieszanka tworząca bieżnik to gwarancja bezpiecznej jazdy.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana