Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zderzak wpływa na aerodynamikę pojazdu?
Aerodynamiczny kształt zapewnia w trakcie ruchu przedmiotu, zmniejszenie oporu powietrza. Zatem opływowa linia samochodu znacznie ogranicza opory powietrza, co z kolei ma zasadniczy wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa oraz ograniczenie emisji spalin. Jak na aerodynamikę pojazdu wpływa zderzak? Jakimi cechami charakteryzują się zderzaki, które mają pokonywać opór powietrza? Odpowiadamy!
Nie jest tajemnicą, że zderzak pełni w pojeździe szereg istotnych funkcji. Jego główną rolą jest oczywiście ochrona przed skutkami uderzenia w inne obiekty. Zderzak przejmuje bowiem energię wywołaną uderzeniem, przez co skutki kolizji czy stłuczki nie są odczuwalne dla samego auta i człowieka w takiej mierze, w jakiej byłyby, gdyby auto było pozbawione zderzaka. Ponadto, zderzak samochodowy skutecznie tłumi energię uderzenia podczas ewentualnego potrącenia pieszego.
Odpowiednio zaprojektowany zderzak to nie tylko skuteczna ochrona przed skutkami uderzenia czy walory wizualne. Dobrze zaprojektowany zderzak w znacznym stopniu wpływa bowiem także na aerodynamikę pojazdu. Godną polecenia firmą, oferującą szeroki wybór części samochodowych, takich jak: zderzaki używane i nowe (przednie oraz tylne), klapy bagażnika, błotniki, listwy progowe, jest HCU Transport, świadcząca swoje usługi dla klientów z całej Unii Europejskiej.
Zderzak i jego wpływ na aerodynamikę pojazdu
Już od wielu dekad, aerodynamika odgrywa istotną rolę podczas projektowania pojazdów. Ograniczenie oporu powietrza ma bowiem zasadniczy wpływ nie tylko na wyższe osiągi, ale też na zużycie paliwa oraz ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Aerodynamiczne kształty pozwalają zatem nie tylko na szybszą, ale też na bardziej ekologiczną i ekonomiczną jazdę!
Ograniczenie oporu powietrza nie jest zasługą wyłącznie opływowych kształtów całego pojazdu. Niebagatelne znaczenie dla aerodynamiki ma również budowa zderzaka. By skutecznie ograniczyć opór powietrza, projektanci zderzaków samochodowych unikają stosowania płaskiego czoła pasa przedniego oraz ostrych kantów. Stawiają z kolei na gładkie zaokrąglone kształty i nisko położone elementy.
Zderzaki w samochodach sportowych mają mocno zaokrąglony kształt, czasem jednak wzbogacone są w elementy o nieco ostrzejszych krawędziach. Warto zaznaczyć, że nie tylko przedni zderzak wpływa na aerodynamikę danego pojazdu. Ogromne znaczenie ma również budowa zderzaka tylnego. W przypadku samochodów sportowych, pierwszy z nich skierowany jest ku dołowi, zaś drugi – ku górze. Taka budowa pozwala pokonywać opory powietrza, co w przypadku aut sportowych, osiągających duże prędkości, ma ogromne znaczenie.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana