Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda umowa kupna-sprzedaży samochodu?
Kupno lub sprzedaż samochodu używanego wiąże się z wieloma stresującymi kwestiami. Jednym z etapów, który może budzić niepewność w obu stronach transakcji, jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży auta. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze informacje związane z tym dokumentem.
W jakiej formie może zostać sporządzona umowa kupna-sprzedaży auta?
Tutaj prawo przewiduje pełną dowolność. Możemy spisać dokument na komputerze (najczęściej wybierana forma), spisać długopisem, a nawet zawrzeć umowę ustną. Ostatnia z opcji nie jest raczej polecana, ponieważ w przypadku ewentualnych niejasności i nieporozumień nie mamy żadnych fizycznych śladów po zawarciu umowy kupna-sprzedaży samochodu. Ponadto zawierając umowę ustną, nie mamy możliwości przerejestrowania samochodu.
Przeczytaj również: Hyundai poleasingowy - czy warto zainwestować w taki samochód?
Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?
Obie strony transakcji zapewne zastanawiają się, co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu? Zaczynając od podstawowych informacji, na umowie powinny znaleźć się takie dane jak:
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę, kupując używany samochód?
- Data i miejsce zawarcia umowy
- Dane sprzedającego i kupującego (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, PESEL, NIP, rodzaj i numer dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego)
- Dane kontaktowe (telefon, e-mail)
W dalszej części umowy kupna-sprzedaży auta powinny znaleźć się informacje dotyczące przedmiotu transakcji, czyli w tym przypadku informacje na temat samochodu.
Przeczytaj również: Samochód używany – jak go kupić dobrze?
- Marka i model pojazdu
- Rok produkcji
- Numer VIN
- Przebieg samochodu
- Numer rejestracyjny
- Kolor samochodu
- Dodatkowe wyposażenie samochodu (np. monitor pokładowy, sprzęt audio itp.)
Wypada w umowie wspomnieć również o ewentualnych ubytkach, a także cenie samochodu w formie liczbowej i słownej. Ponadto sprzedający powinien zaświadczyć, że jest jedynym właścicielem pojazdu. Kupujący zaś powinien potwierdzić, że zna stan techniczny kupowanego auta.
Dokument powinien zostać podpisany przez obie strony oraz wydany w dwóch egzemplarzach; dla kupującego i sprzedającego samochód. Po podpisaniu umowy sprzedający jest zobowiązany do przekazania nowemu właścicielowi pojazdu dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu oraz dowodu dotyczącego ubezpieczenia OC wraz z potwierdzeniem zapłaty i kluczyków do samochodu.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana