Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda transport gazu LPG?

Gaz LPG jest tanim, wydajnym i – w – porównaniu do benzyny czy oleju napędowego – czystym paliwem. Na szeroką skalę wykorzystuje się gaz zarówno do napędzania samochodów i pojazdów innego typu, jak i do ogrzewania pomieszczeń. Jak tam jednak trafia? Dziś podpowiadamy, jak przewozi się gaz LPG – zapraszamy do lektury.
Gaz LPG jest w myśl przepisów europejskich i krajowych substancją niebezpieczną, łatwopalną oraz szkodliwą dla środowiska. Dlatego na większą i na mniejszą skalę powinien być transportowany według określonego schematu, a także pojazdem, który jest do tego celu przystosowany.
Przeczytaj również: Czy pandemia koronawirusa wpływa na ceny LPG?
Transport LPG regulują przepisy zawarte w kilku dokumentach, jednak najważniejszą regulacją prawną odnoszącą się do przewozu towarów niebezpiecznych jest umowa określana mianem Umowy ADR (Accord Dangereuses Router). Wskazuje ona i określa m.in. zakres towarów niebezpiecznych wraz z metodami ich klasyfikacji, rodzaje opakowań stosowanych do transportu, wytyczne i możliwość użytkowania cystern, procedury ładowania, przewozu i rozładowywania. Umowa ADR to także zasady konstrukcji i oznakowania pojazdów przeznaczonych do transportu poszczególnych substancji i wyłączenia z przytoczonych przepisów. Równolegle do wspomnianej umowy, do przewozu gazu LPG do odbiorców stosuje się też przepisy Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz.U. 2011 Nr 227 poz. 1367).
Butle z gazem LPG: jak przewieźć?
Samodzielnie, czyli prywatnym samochodem nie przewozimy zazwyczaj butli z gazem LPG. Dlaczego? Żeby w ten sposób przewieźć butlę z LPG, należy spełnić szereg wymagań i zachować szczególną ostrożność podczas transportu. Po pierwsze, butla powinna być transportowana w pozycji pionowej, ponadto zabezpieczona przed przesuwaniem się oraz uderzeniami, na przykład spowodowanymi przez inny ładunek: podczas gwałtownego hamowania butla z gazem może się przecież przewrócić, przemieścić i – w efekcie – rozszczelnić, co grozi nie tylko zatruciem, ale i możliwością eksplozji. Zanim w ogóle przystąpimy do transportu butli gazowych, należy: sprawdzić poprawność montażu zaworów, a także obecność gumowych uszczelek oraz zakrętek na króćcach. Butli nie wolno rzucać, przetaczać, przewracać, ani przewozić wspólnie z innymi materiałami łatwopalnymi lub wybuchowymi. W przypadku odbioru butli od dystrybutora gazu LPG (najczęstsza sytuacja) butle zostaną sprawdzone pod względem bezpieczeństwa przez wykwalifikowany personel. Dlatego najlepiej jest zamawiać je właśnie u sprawdzonego dostawcy. Tym bardziej, że dysponuje on środkami transportu przeznaczonymi do przewozu butli z LPG, co zdejmuje z nas wymogi ich transportowania.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana