Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda regeneracja manualnych skrzyń biegów?
Awarie manualnych skrzyń biegów są coraz częstszymi usterkami. Ich naprawa stanowi bardzo często niemałe wyzwanie, ponieważ producenci samochodów ograniczają dostęp do części zamiennych. Należy pamiętać, iż aby samochód mógł poruszać się po drogach szybko i płynnie, a także komfortowo i bezpiecznie, manualna skrzynia biegów musi być w pełni sprawna. Niestety, po dłuższym czasie użytkowania traci ona fabryczne parametry użytkowe, co przyczynia się do zmniejszonych osiągów. Wszelkie objawy, które mogą świadczyć o chociażby najmniejszej usterce, należy jak najszybciej naprawić. W jaki sposób zregenerować manualną skrzynię biegów?
Skrzynia biegów – objawy usterek
Kiedy zauważymy szereg nieprawidłowości, które mogą wskazywać na nieprawidłowe działanie manualnej skrzyni biegów w aucie, jak najszybciej powinniśmy udać się z pojazdem do profesjonalnego serwisu. Objawami, które mogą świadczyć o złym stanie skrzyni biegów mogą być m.in. wyciek oleju lub zbyt głośna praca skrzyni, a także specyficzne szumy i charakterystyczny odgłos w momencie przełożenia biegów. Oznaką nieprawidłowego działania skrzyni może być także występowanie oporu podczas zmiany biegów.
Przeczytaj również: Znaczenie układu wysprzęglania w samochodach ciężarowych.
Wszystkie te sytuacje wymagają jak najszybszego skorzystania z profesjonalnej pomocy fachowców. Regenerację manualnej skrzyni biegów warto przeprowadzić również w momencie, kiedy dokonujemy wymiany lub uzupełnienia olejów przekładniowych.
Regeneracja skrzyni biegów
Regeneracja manualnej skrzyni biegów polega przede wszystkim na wymianie jej zużytych elementów. Należą do nich m.in.: uszczelki, koła zębate, łożyska, synchronizatory oraz głowice.
Jak mówi specjalista z serwisu mechaniki pojazdowej – Profi Serwis Katowice: Podczas przeprowadzania procesu regeneracji skrzyni biegów, niezwykle ważnym elementem jest regulacja luzów oraz naciągi łożysk. Bez wykonania tych czynności, regeneracja nie będzie miała większego sensu. Sam proces regeneracji polega głównie na rozłożeniu skrzyni na elementy składowe i wymianie uszkodzonych elementów, a następnie na złożeniu ich w całość i zamontowaniu skrzyni w aucie.
Regeneracja a wymiana skrzyni biegów
Jeżeli skrzynia biegów uległa poważnej awarii, koszty naprawy mogą być bardzo wysokie. W takiej sytuacji bardziej opłacalnym rozwiązaniem może okazać się zakup używanej skrzyni. Taki zakup będzie miał sens wówczas, gdy dany typ skrzyni nie będzie posiadał wad konstrukcyjnych. W przeciwnym wypadku, nowo zamontowana skrzynia również może ulec szybkiej awarii. Bardzo ważnym elementem w utrzymaniu prawidłowego działania manualnej skrzyni biegów jest regularna wymiana oleju oraz delikatne redukowanie biegów podczas jazdy.
Regeneracja manualnej skrzyni biegów jest konieczna w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, które mogą wskazywać na uszkodzenie poszczególnych elementów skrzyni. W takiej sytuacji warto jak najszybciej zwrócić się o pomoc do profesjonalnego serwisu, w którym fachowcy dokonają wymiany uszkodzonych części.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana