Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wybrać odpowiednią głowicę rozrusznika?
Rozrusznik służy do uruchamiania silnika spalinowego. Pod względem budowy i działania jest silnikiem elektrycznym. Jego zadaniem jest obracanie wału korbowego w celu nadania mu odpowiedniej prędkości obrotowej, koniecznej do rozpoczęcia samodzielnej pracy silnika spalinowego. Jednym z podstawowych elementów rozrusznika jest głowica. Wyjaśnimy dzisiaj, jak wybrać odpowiednią głowicę rozrusznika.
Czym jest głowica rozrusznika?
Od momentu wynalezienie przez Karola Ketteringa w 1911 roku rozrusznika elektrycznego przeszedł ona wiele modyfikacji. Współcześnie jest to zaawansowane technologicznie urządzenie, które musi sprostać dużym obciążeniom podczas wieloletniej eksploatacji samochodów. Mimo tego zasada działania rozrusznika nie zmieniła się, a jego konstrukcja niewiele różni się od pierwowzoru. Nadal ważnym elementem rozrusznika pozostaje obudowa, w skład której wchodzi głowica rozrusznika. Jest to część cylindrycznej obudowy, w której znajdują się: zębnik, sprzęgło jednokierunkowe, dźwignia i sprężyna. Głowica odpowiedzialna jest za utrzymywanie we właściwej pozycji zębniką rozrusznika, zwanego bendiksem. Jego zadaniem jest połączenie rozrusznika z jednostką napędową i przeniesienie ruchu obrotowego z wirnika rozrusznika na wał napędowy silnika spalinowego.
Przeczytaj również: Jak wygląda fabryczna regeneracja części samochodowych?
Kto sprzedaje części do rozruszników?
Głowica, tak jak inne części rozrusznika, narażona jest na duże obciążenia eksploatacyjne. Uszkodzeniu mogą ulec łożyska bądź tuleje, a także jej obudowa. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wymiana głowicy rozrusznika na nową. Sprzedażą części do naprawy i regeneracji alternatorów i rozruszników zajmują się specjalistyczni dystrybutorzy. Jednym z nich jest firm Mada z Ostrowa Wielkopolskiego, która oferuje też alternatory 24 V, bendiksy i cewki rozrusznika, komutatory alternatora, szczotkotrzymacze rozrusznika i wiele innych części zamiennych.
Przeczytaj również: Najczęściej kupowane części samochodowe
Wybór głowicy rozrusznika
Podstawowym kryterium przy wyborze właściwej głowicy jest określenie modelu i marki rozrusznika. Nie bez znaczenia jest także wiedza na temat jego producenta oraz marki i typu pojazdu, w jakim rozrusznik być eksploatowany. Przy wyborze zamienników przydatne są tabele zastosowań, zamieszczone na stronach dobrych sklepów online. Pomagają one wybrać właściwą głowicę do rozrusznika i ustrzec się przed pomyłką.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana