Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wybrać bagażnik na rower?
Wycieczki rowerowe są coraz chętniej wybieraną formą turystyki. Umożliwiają aktywne spędzanie wolnego czasu oraz pozwalają delektować się pięknem natury. Dalekie podróże wiążą się z koniecznością transportu ulubionego jednośladu. Rozwiązaniem jest zakup bagażnika rowerowego, a następnie jego montaż na samochodzie. Który rodzaj mocowania najlepiej sprawdzi się w Twoim aucie i zapewni bezpieczeństwo przewozu? Odpowiedź w artykule.
Dlaczego warto zainwestować?
Wycieczki rowerowe to świetna forma spędzania wolnego czasu a zarazem możliwość zwiedzania najpiękniejszych zakątków świata i delektowania się pięknymi widokami. Dalekie wyprawy stają się coraz popularniejsze w Polsce, dlatego warto dobrze zaplanować podróż, wybierając transport roweru gwarantujący pełne bezpieczeństwo. Najprostszym sposobem jest przewóz sprzętu wewnątrz samochodu. Ze względu na ograniczoną przestrzeń może być to jednak uciążliwe i może wymagać demontażu poszczególnych części, wiązać się z ryzykiem ich porysowania lub zabrudzenia wnętrza auta. Dodatkowym utrudnieniem staje się zmniejszenie wolnej przestrzeni bagażowej, więc nie jest to rozwiązanie dla osób wybierających się w dalekie, rodzinne wyprawy. Nieodpowiednio zabezpieczony sprzęt, może stanowić również zagrożenie w czasie podróży. Dogodnym rozwiązaniem staje się zamontowanie specjalnie skonstruowanych bagażników przystosowanych do przewozu rowerów. Ich ilość dostępna na rynku jest niezwykle szeroka, dzięki temu każdy może znaleźć sprzęt dostosowany do typu auta oraz potrzeb, zapewniający wygodę użytkowania oraz bezpieczeństwo przewozu.
Rodzaje dostępnych bagażników
Dostępne są trzy sposobu przewożenia jednośladów: na dachu, na tylnej klapie lub w uchwycie montowanym na haku. Najchętniej wybieranym sposobem przewożenia rowerów jest ich transport za pomocą bagażników rowerowych na dachu auta. Jest rozwiązaniem stosunkowo tanim i wygodnym, gdyż pozwala zmieścić nawet 5 rowerów. Minusem w czasie tego rodzaju transportu rowerów jest to, że zwiększają one opory powietrza, które samochód musi pokonać w czasie jazdy, co wiąże się ze wzrostem zużycia paliwa oraz z wytworzeniem dodatkowego hałasu. W trakcie podróży należy pamiętać o zwiększonej wysokości samochodu oraz zachować pełną ostrożność, ponieważ cięższy bagaż podnosi środek ciężkości auta. Zwiększa także wrażliwość na podmuchy bocznego wiatru i tym samym wymaga ograniczenia maksymalnej prędkości do około 120-130 km/h. Ponadto montaż sprzętu może być problematyczny dla użytkowników dużych aut lub ciężkich rowerów, gdyż wiąże się ze sporym wysiłkiem podczas montowania. Ten sposób instalacji sprawdza się na niedalekich dystansach, kiedy chcemy wybrać się w szybką podróż za miasto.
Kolejną opcją dostępną w sklepach są bagażniki rowerowe na tylną klapę. Polecane są one osobom, które posiadają więcej niż jedno auto, ponieważ są rozwiązaniem uniwersalnym, dopasowującym się do typu auta i sprawdzającym się zarówno w liftbacku, sedanie, jak i hatchbacku. Ich montaż jest stosunkowo łatwy, a niewielkie rozmiary umożliwiają szybkie złożenie i bezproblemowe przechowywanie we wnętrzu auta. Model ten pozwala przewozić nawet 3 rowery jednocześnie, a dzięki wysokiej pozycji bagażnika nie ma konieczności zaopatrywania się w dodatkowe elementy, gdyż światła oraz tablica rejestracyjna pozostają widoczne. Rowery nie wystają ponad wysokość samochodu, skryte są w cieniu aerodynamicznym, więc nie generują dodatkowych kosztów związanych ze spalaniem, ponadto jest to rozwiązanie ciche i mniej obciążające w porównaniu do bagażników zakładanych na dach. Warto pamiętać, że ten rodzaj uchwytu ma również pewne wady. Przy dużym obciążeniu na klapę oddziałują siły, mogące prowadzić do jej uszkodzenia, awarii elementów podwozia lub porysowania lakieru.
Jak tłumaczy specjalista z firmy luxbox: Decydując się na kupno bagażnika rowerowego, warto zainwestować w sprzęt wysokiej jakości wyprodukowany przez renomowanego producenta, który gwarantuje solidne wykonanie, dobrą jakość materiałów oraz niezbędne atesty. Pozwoli to zminimalizować ryzyko uszkodzenia auta, a porządnie wykonany sprzęt będzie służył latami.
Ostatnim dostępnym modelem są bagażniki rowerowe na hak. Są rozwiązaniem najwygodniejszym, najbezpieczniejszym, ale także najdroższym ze wszystkich wymienionych. W tym mocowaniu istnieje konieczność posiadania haka holowniczego, co może stanowić spore ograniczenie dla właścicieli aut, gdyż jego montaż wiąże się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Uchwyty te występują najczęściej w formie platformy, którą należy zamontować na haku. Jest to opcja najłatwiejsza do zamocowania oraz najmniej obciążająca samochód, gdyż cały ciężar bagażu spoczywa na platformie, więc ryzyko uszkodzenia auta jest niewielkie. Umożliwia transport nawet 3 jednośladów, nie ograniczając jednocześnie dostępu do bagażnika. Rowery schowane są nisko za samochodem, więc nie wpływają na opór powietrza i nie zwiększają poziomu spalania w czasie jazdy. Jedną z niedogodności może być utrudnienie pracy czujników cofania oraz konieczność zakładania dodatkowych tablic rejestracyjnych.
Najważniejsze bezpieczeństwo
Najważniejszy jest wybór odpowiedniego sprzętu od sprawdzonego producenta, który pomaga uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w czasie transportu. Zapewnia wygodę użytkowania, łatwość montażu, gwarantuje niezbędną stabilizację i bezpieczeństwo przewożonego sprzętu oraz pozwala uniknąć uszkodzenia zarówno roweru, jak i samochodu.
Przed wyruszeniem w podróż warto kilkakrotnie sprawdzić wytrzymałość całego mocowania aby mieć pewność, że sprzęt trzyma się bez zarzutu, a rowery dotrą na miejsce bez szkody.
Bagażnik rowerowy zwiększa możliwości ładunkowe samochodu, zmieniając jednocześnie jego masę oraz wysokość. Wraz z dodatkowym obciążeniem, zmienia się zachowanie auta w czasie jazdy oraz droga hamowania. Niezbędne jest więc dostosowanie sposobu prowadzenia auta oraz przestrzeganie limitów prędkości sugerowanych przez producenta.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana