Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak usunąć rysy z lakieru?
Zadbany samochód to nie tylko auto, które jest w dobrym stanie technicznym, jeżeli chodzi o podzespoły mechaniczne, ale też takie, którego powłoka lakiernicza nie nosi śladów uszkodzeń czy zabrudzeń. Wygląd samochodu jest ważny ze względów estetycznych oraz przyczynia się do zachowania jego wartości, ma jednak także przełożenie na ochronę karoserii przed korozją. Sposobem na utrzymanie atrakcyjności jest usuwanie pojawiających się zarysowań.
Dlaczego zarysowania psują wygląd auta?
Rysy pojawiające się na lakierze to nie tylko bardzo głębokie zadrapania, które wymagają interwencji lakiernika, ale także drobne uszkodzenia, które obejmują jedynie wierzchnią warstwę powłoki lakierniczej. Mogą one jednak w większym stopniu przekładać się na pogorszenie wyglądu auta niż rozległe pojedyncze usterki. Dzieje się tak dlatego, że wszelkie płytkie nieregularności pojawiające się na powierzchni karoserii powodują, że część światła padającego na lakier nie ulega odbiciu, a rozprasza się pod różnymi kątami. Porysowane elementy będą więc matowe, a samochód straci swój blask. Z problemem tym można sobie jednak poradzić, ponieważ takie uszkodzenia dotyczą jedynie znajdującej się „na górze” warstwy lakieru bezbarwnego. Jest ona dużo grubsza niż lakier bazowy i nanoszony pod nim lakier podkładowy. Do przywrócenia jednolitej i gładkiej powierzchni wystarczy więc lekkie polerowanie przy użyciu odpowiednich środków oraz wysokiej jakości materiałów. Proces usuwania rys z lakieru wymaga zachowania ostrożności i dużego doświadczenia, by nie zetrzeć zbyt grubej warstwy.
Jak wygląda usuwanie rys z lakieru?
Proces usuwania rys z lakieru wymaga wcześniejszego przygotowania uszkodzonej powierzchni oraz dokładnych oględzin, dzięki którym można ustalić zakres zniszczeń i dobrać najlepsze w konkretnym przypadku preparaty. Pierwszą czynnością jest zwykle staranne ręczne mycie auta. Po nim lakier jest poddawany dekontaminacji, w ramach której z powierzchni usuwane są trwałe zabrudzenia np. ślady smoły, a po zastosowaniu odpowiedniej glinki także drobiny metalu ze startych tarcz hamulcowych i klocków. Kolejnym etapem jest polerowanie z użyciem pasty ściernej o charakterystyce odpowiadającej głębokości rys. Po wygładzeniu powierzchni lakier może być pokryty klasycznym woskiem, a także powłoką ochronną np. ceramiczną lub hydrofobową.
Firmą, która specjalizuje się w dbaniu o stan powłok lakierniczych pojazdów jest Deep Shine Detailing ze Szczecina. W jej ofercie znajduje się odświeżanie lakieru, detailing wnętrza, a także nakładanie folii zabezpieczających i specjalnych powłok.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana