Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak ustawiać reflektory samochodowe, by nie oślepiać innych uczestników ruchu drogowego?
Oświetlenie pojazdu pozwala na poruszanie się w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, umożliwiając kierowcy obserwację drogi, a także sprawiając, że poruszający się pojazd jest widoczny dla innych uczestników ruchu. Ważne jest jednak prawidłowe działanie świateł, które muszą mieć właściwą jasność i być ustawione w taki sposób, by nie razić kierowców aut jadących z przeciwka. W tym celu należy zadbać o regulację reflektorów.
Jakie parametry świateł są najważniejsze?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami światła przednie powinny świecić asymetrycznie, tj. ich wiązki muszą być ustawione tak, by oświetlały pobocze, nie powodując efektu olśnienia u kierujących pojazdami nadjeżdżającymi z przeciwka. W tym celu konieczne jest takie ustawienie reflektora, żeby świecił on na odpowiedniej wysokości. Regulacja lamp polega na ustaleniu położenia granicy padania światła i cienia w płaszczyźnie poziomej oraz pionowej. Jeżeli światło nie pada właściwie, położenie elementów odpowiedzialnych za jego rozsył można dość łatwo skorygować, korzystając z dostępnych regulacji. Warto pamiętać, że podczas badań diagnostycznych poza właściwym ustawieniem świateł diagnosta może sprawdzić także poziom natężenia oświetlenia i jego światłości, ponieważ zgodnie z przepisami światła drogowe powinny zapewniać widoczność na dystansie co najmniej 100 m przed pojazdem, a światła mijania 40 m. Polerowanie kloszy reflektorów okaże się niezbędne, jeżeli świecą one zbyt słabo.
Jak samodzielnie sprawdzić ustawienie świateł i je skorygować?
W samochodach wyposażonych w klasyczne reflektory z żarówkami halogenowymi ustawienie świateł można skorygować samodzielnie z wykorzystaniem znajdujących się w lampach śrub regulacyjnych. W tym celu konieczna jest równa płaska powierzchnia, gdzie postawione zostanie auto, a także ściana, na której będzie można sprawdzić strumień padającego światła. W tym celu należy podjechać do ściany i zaznaczyć punkty odpowiadające położeniu żarników oraz osi pojazdu. Po odjechaniu na ok. 10 metrów trzeba sprawdzić, czy granica światła i cienia znajduje się 10 cm poniżej oznaczonych punktów dla reflektorów z pochyleniem 1%. Firmą specjalizującą się w dbaniu o reflektory samochodowe jest TMC Regeneracja Reflektorów, działająca w Piekarach Śląskich i Kościanie.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana