Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak technologia 3D pomaga w ustawieniu zbieżności kół?
Koła pełnią w samochodzie ważną rolę, utrzymują bowiem cały jego ciężar – jako jedyne mają styczność z podłożem. Ich stan i ustawienie są zatem niezwykle istotne – zwłaszcza że są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników. Zbieżność kół jest wzajemnym nachyleniem kół przednich oraz tylnych względem siebie. Odpowiednie jej położenie ma ogromne znaczenie dla komfortu jazdy, bezpiecznego użytkowania pojazdu, a także jego żywotności.
Jak przebiega pomiar zbieżności kół w technologii 3D?
Współczesne warsztaty samochodowe są wyposażone w nowoczesne urządzenia, które służą badaniu zbieżności kół. Poza podnośnikiem wyposażonym w obrotnice oraz tzw. płyty rozprężne posiadają one komputer i zestaw kilku kamer, dzięki którym możliwe jest obrazowanie 3D. Specjalne tarcze montowane na kołach pojazdu pozwalają na odczyt pozycji każdego koła w przestrzeni. W pomiarach stosuje się kamery wysokiej rozdzielczości, zwykle cztery na każdą stronę auta.
Cały proces trwa zazwyczaj kilka minut. Stosowanie dobrej klasy urządzeń diagnostycznych umożliwia zmierzenie w tym samym czasie rozstawu osi, kątów w pionie i poziomie oraz rozstawu kół.
Komputer, w którym przeprowadza się analizę, wykorzystuje dane około 25 tysięcy samochodów. Określone parametry są wyświetlane po wprowadzeniu do niego danych badanego pojazdu oraz mierzone przy uwzględnieniu jego marki, modelu oraz roku produkcji. Badanie realizowane jest w kilku etapach, generowane dane wyświetlają się na ekranie komputera.
Regulacja zbieżności kół
Ustawienie zbieżności kół jest możliwe dzięki zmierzeniu kątów zbieżności poszczególnych kół oraz kąta zbieżności sumarycznej osi. Analizie podlega tu również stopień pochylenia kół i kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy. Obrazowanie przestrzennego 3D pozwala ponadto na wykrycie nierównoległości osi, co ma szczególne znaczenie w przypadku aut używanych. Znaczące nieprawidłowości wskazują tu bowiem na możliwość udziału badanego pojazdu w poważnym wypadku komunikacyjnym.
Wzajemne ustawienie kół jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy oraz stopnia zużywania się poszczególnych elementów zawieszenia.
W TKT Auto-Gaz stosuje się nowoczesne metody obrazowania 3D, które umożliwiają sprawne przeprowadzenie badania zbieżności. Elektroniczny pomiar przekłada się na wysoką precyzję wyników i perfekcyjne ustawienie kół. Wynik badania wskazuje czy i które płaszczyzny należy skorygować, a także, z jakiej przyczyny uzyskano niewłaściwe wyniki.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana