Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak sposób prowadzenia ciężarówki wpływa na stan techniczny silnika?

Styl i częstotliwość jazdy mają ogromny wpływ na stan techniczny pojazdu – niezależnie czy jest to samochód osobowy czy ciężarowy. Niektóre nawyki kierowców mogą z czasem skutkować częstszymi przeglądami, a nawet koniecznością serwisu silnika. Sprawdź, jakie techniki jazdy bywają przyczyną problemów z pracą silnika, aby mieć możliwość się przed tym ustrzec.
Najczęściej popełniane błędy prowadzenia pojazdu
Naprawy związane z serwisem silników czy wymianą części bardzo często wynikają z niewłaściwej eksploatacji pojazdu. Przy niepoprawnym stylu jazdy można przyczynić się do awarii wielu komponentów – od hamulców po sprzęgło. Niejednokrotnie nadmiernemu zużyciu ulega silnik. Wobec tego warto wymienić kilka najczęściej powielanych niepoprawnych technik jazdy.
Przeczytaj również: Kiedy warto naprawiać auto powypadkowe?
Pierwszym z nich będzie ostre hamowanie. Taki manewr wpływa bezpośrednio na klocki i tarcze hamulcowe, a także niekorzystnie działa na ogólną kondycję auta. Bezpieczniejszym sposobem hamowania jest puszczanie gazu bez naciskania na sprzęgło. Kolejnym ze złych nawyków jest gwałtowna zmiana biegów. Mechanicy z firmy Pes Marian Sycha na Śląsku zalecają, aby delikatnie obchodzić się zarówno z dźwignią, jak i ze sprzęgłem – należy zachować jak największą płynność jazdy.
Przeczytaj również: Jak wygląda naprawa układu hamulcowego?
Ostatnie błędy są związane bezpośrednio z pracą silnika. Pierwszy z nich polega na wykorzystywaniu pełnej mocy silnika przed jego rozgrzaniem – przez co części ruchome nie są jeszcze odpowiednio przygotowane. Drugi natomiast ma związek ze zbyt wczesnym wyłączeniem silnika po dłuższej trasie.
Przeczytaj również: Co wskazuje na konieczność wymiany tłumika w aucie?
Czy ciężarówki są bardziej narażone na usterki silnika?
Każdy kierowca ma różne przyzwyczajenia w sposobie prowadzenia pojazdu. Jak zostało nakreślone, niektóre z nich mają zły wpływ na pracę silnika – i choć wśród standardowych użytkowników aut osobowych błędy te mogą się ujawniać w postaci usterek dopiero na przestrzeni lat, tak w przypadku zawodowych kierowców ciężarówek do awarii będzie dochodzić znacznie częściej. Wynika to głównie z częstotliwości i długości pokonywanych tras. Co więcej, obciążenie całego pojazdu z ładunkiem jest dla silnika dodatkowym niekorzystnym czynnikiem. Wobec tego warto zadbać o regularny serwis silnika, jak również o zmianę nawyków w sposobie prowadzenia samochodu. Naturalnie dla wieloletnich kierowców praca nad wprowadzeniem nowych przyzwyczajeń będzie trudna do wcielenia z natychmiastowym efektem, jednak znając już błędy, można stopniowo zwracać na to uwagę.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana