Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przygotować klimatyzację samochodową do sezonu letniego?
Serwis klimatyzacji w samochodzie powinien być przeprowadzany co najmniej raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu letniego. Dzięki regularnym przeglądom można wykryć drobne usterki, które mogłyby spowodować poważne problemy z działaniem układu chłodzenia. Klimatyzację trzeba także czyścić i dezynfekować – w przeciwnym wypadku do wnętrza kabiny będzie trafiać nieświeże i zanieczyszczone powietrze.
Na czym polega serwis klimatyzacji?
Czy wiesz, że w czasie korzystania z klimatyzacji w samochodzie sukcesywnie zużywa się czynnik chłodzący? W skali roku objętość może zmniejszyć się nawet o 15%, a więc klimatyzację co roku trzeba nabić. Jeśli utrata płynu jest znacząca, to warto dokładnie sprawdzić szczelność układu – być może czynnik ucieka przez wyeksploatowane przewody. Serwis klimatyzacji wykonuje Autoserwis Pomierscy z Liniewa. Utrata czynnika chłodzącego wpływa na zdolność chłodzenia i jest to jeden z powodów, dla których warto co roku odwiedzać serwis.
Przeczytaj również: Jakie grzyby i bakterie mogą się kryć w klimatyzacji samochodowej?
Nieszczelności w układzie chłodzenia powodują nie tylko wyciek czynnika, ale także oleju smarującego sprężarkę, co może doprowadzić do tego, że klimatyzacja przestanie działać w najmniej odpowiednim momencie – na przykład w drodze na wakacje. Właśnie dlatego podczas serwisu specjaliści dokładnie sprawdzają stan przewodów oraz wykonują testy elektroniki i w razie potrzeby dokonują niezbędnych napraw.
Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze problemy z klimatyzacją samochodową i jak je rozwiązywać?
Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji samochodowej
Jeśli z klimatyzacji wydziela się nieprzyjemny zapach, to znak, że pora oddać auto w ręce fachowców. Serwis klimatyzacji obejmuje także wymianę filtrów oraz czyszczenie i dezynfekcję. Filtry odpowiedzialne są za zatrzymywanie zanieczyszczeń z powietrza zasysanego do wnętrza kabiny, dlatego zaleca się ich wymianę co 20 tys. km.
Przeczytaj również: Jak często należy czyścić klimatyzację samochodową?
Klimatyzacja ma zadanie osuszać powietrze i pochłaniać wilgoć z wnętrza kabiny. W wyniku tego procesu cząsteczki wody osadzają się w układzie chłodzenia, który staje się idealnym środowiskiem do zasiedlania przez bakterie i wirusy. Efekt? Nieprzyjemny zapach wydostający się z nadmuchów. Dezynfekcja powinna być wykonywana przynajmniej raz w roku. Układ można odgrzybić poprzez ozonowanie, piankowanie lub z wykorzystaniem ultradźwięków. Ponadto, co 2-3 lata wskazana jest wymiana osuszacza.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana