Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przewozić rower samochodem?
Rower, po odpowiednim zabezpieczeniu, można przewieźć we wnętrzu samochodu. Wiąże się to z wieloma dodatkowymi czynnościami, mającymi na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Wygodną metodą transportu jednośladu są bagażniki rowerowe montowane wewnątrz samochodu. Bagażnik na rowery jest mocowany do istniejących szyn lub zawieszony na mocowaniu siedzeń. Popularnym ze względu na praktyczność sposobem są bagażniki dachowe i zapinane na hak. Jak bezpiecznie i łatwo przewozić rower samochodem?
Sposoby przewożenia rowerów samochodem
Najłatwiejszym sposobem przewożenia roweru w samochodzie jest wrzucenie go do bagażnika. Bagażnik i klapa muszą mieć wystarczającą wielkość. Często rower mieści się do auta tylko po złożeniu oparć i w pozycji leżącej. Zajmuje to całą przestrzeń ładunkową, a czasami trzeba zdemontować przednie koło roweru. Jednoślad musi być odpowiednio zabezpieczony, żeby zminimalizować ryzyko jego przesunięcia podczas gwałtownego hamowania. Jeśli to tylko możliwe, dobrze jest użyć taśm mocujących. Wadą przewożenia rowerów w samochodzie jest pozostawianie brudu i nieestetycznych śladów na tapicerce.
Najbardziej popularnym i najtańszym bagażnikiem do przewozu rowerów jest bagażnik dachowy. Dzięki takiej metodzie przestrzeń w kabinie nie jest ograniczana, nie ma też kłopotów z widocznością. Bagażnik dachowy musi być przystosowany do konkretnego modelu roweru, ponieważ jednoślad mocuje się kołami, ramą i widelcem. Znacznie praktyczniejszym sposobem przewożenia roweru jest bagażnik na hak. Jego montaż wymaga oczywiście posiadania w samochodzie wmontowanego haka. Konieczna jest również trzecia tablica rejestracyjna (do wyrobienia za ok.50 zł w Wydziale Komunikacji). Taki bagażnik nie zmienia wygody jazdy ani zużycia paliwa – trzeba jednak pamiętać o nieprzekraczaniu prędkości zalecanej przez producenta.
Bezpieczeństwo podczas przewożenia roweru samochodem
Rower w środku samochodu musi być odpowiednio zamocowany i zabezpieczony. Nie może wystawać poza obrys auta - niedopuszczalne jest na przykład wystawienie kierownicy przez uchylone okno. Rower nie powinien być umieszczony w przestrzeni dla pasażerów. Przewożenie rowerów na zewnątrz jest praktyczniejsze. Wadą są koszty zakupu bagażnika, ale w razie potrzeby bagażnik na rower można wypożyczyć. Wypożyczalnia bagażników Piotra Skomorowskiego oferuje nawet dowóz bagażnika do klienta i montaż.
Podczas jazdy z bagażnikiem dachowym należy zachować szczególną ostrożność przy wietrznej pogodzie. Boczne podmuchy mogą być wyraźnie odczuwalne. Należy pamiętać o zwiększeniu wysokości auta, zwłaszcza podczas jazdy w mieście. Nie zaleca się przewożenia na dachu rowerów elektrycznych z uwagi na ich wysoką masę. Bagażnik na hak lekko wydłuża samochód, może także zaburzać działanie czujników parkowania. Nie wpływa natomiast na komfort jazdy, nawet podczas bocznego wiatru. Podczas przewożenia rowerów na bagażniku zaleca się nie przekraczać prędkości 120 km na godzinę.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana