Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przewozić osoby z dysfunkcjami zmysłów wzroku i słuchu?

Do transportu osób z różnymi niepełnosprawnościami używa się pojazdów specjalnie do tego przystosowanych. Samochody wyposażone są między innymi w szyny, które umożliwiają bezpośredni wjazd do środka. Również pasy bezpieczeństwa są dostosowane do konkretnych ograniczeń pasażerów. Niezależnie od stopnia niepełnosprawności, każda osoba może skorzystać ze specjalistycznego transportu.
Jak przewozić osoby z niepełnosprawnościami?
Żeby móc wykonywać przewóz osób z różnymi niepełnosprawnościami, należy przede wszystkim dostosować do tego pojazd. Musi być on na tyle duży, aby pomieścił pasażerów poruszających się za pomocą wózka inwalidzkiego. Dlatego zaleca się korzystanie z samochodów typu bus osobowy – mówi pracownik firmy Petrus Trans-Med.
Równie ważne jest, aby kierowca oraz jego pomocnik mieli specjalistyczną wiedzę, jak postępować z pasażerami, z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Przejazd z osobami niewidomymi zdecydowanie różni się od tego, w którym biorą udział pacjenci o ograniczonej mobilności. Inaczej trzeba także postępować, kiedy pasażer jest niepełnosprawny intelektualnie. Pracownicy firmy transportowej muszą być na tyle silni, żeby pomóc wejść do środka osobom na wózkach.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas przewożenia osób z niepełnosprawnościami?
Należy pamiętać, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być wyczulone na punkcie swoich ograniczeń. Dlatego też pracownicy firmy transportowej cechują się empatią. Szczególnie ważne jest, aby dotrzymywać danego słowa.
Jeżeli współpraca odbywa się po raz pierwszy, obie strony nie znają się i mogą różnie odbierać drobne nieporozumienia dotyczące wcześniejszych ustaleń. Podczas kolejnych przewozów, kiedy pasażerowie oraz pracownicy znają się lepiej, łatwiej jest wytłumaczyć przyczynę ewentualnych losowych zdarzeń.
Jak przewozić osoby z konkretnymi zaburzeniami?
Jeżeli pasażerowie mają konkretne zaburzenia, takie jak dysfunkcje słuchu lub wzroku warto przed pierwszym przewozem osób z niepełnosprawnościami poznać konkretne potrzeby i ograniczenia pasażera.
Przeszkolony pracownik w kontakcie z osobami niewidomymi lub niedowidzącymi może raz na jakiś czas oznajmić pasażerom, w jakiej lokalizacji dokładnie się znajdują i jak długo podróż jeszcze potrwa. Natomiast dla osób niedosłyszących bardzo przydatnym rozwiązaniem będzie obecność tłumacza języka migowego, który będzie łącznikiem między kierowcą a pasażerami.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana