Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak prawidłowo sporządzić kosztorys naprawy pojazdu?
Sporządzenie kosztorysu pomaga w uzyskaniu rekompensaty finansowej w przypadku szkód materialnych oraz ewentualnych obrażeń fizycznych wynikających z kolizji drogowej. Otrzymanie świadczeń zależy jednak od spełnienia konkretnych wymagań i przedłożenia dokumentów związanych z zajściem. Zastanawiasz się, jak przygotować kosztorys? Sprawdź najważniejsze informacje, które musisz w nim uwzględnić.
Rola kosztorysu napraw samochodu przy likwidacji szkody
W sytuacji, w której dochodzi do zdarzenia drogowego z winy innego uczestnika ruchu, osoba poszkodowana ma prawo do uzyskania rekompensaty za poniesione szkody. W tym celu konieczne jest zgłoszenie się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca ma wykupioną polisę. Od daty zgłoszenia, firma ma do 30 dni na wypłatę należnych środków. W celu ustalenia poprawnej wysokości przysługującego odszkodowania konieczne jest jednak przygotowanie kalkulacji strat powstałych z tytułu zdarzenia. Niezbędne jest więc przygotowanie kosztorysu napraw.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo ustawić zbieżność kół?
Jakie elementy powinien zawierać prawidłowo sporządzony kosztorys napraw?
Zazwyczaj kosztorys dostarcza towarzystwo ubezpieczeniowe — szczególnie w sytuacji, kiedy rozlicza się go gotówkowo. W takim przypadku to osoba poszkodowana dokonuje weryfikacji otrzymanego dokumentu zawierającego wstępną wycenę oszacowaną przez ubezpieczyciela.
Przeczytaj również: Zastępcze auto jako dobre rozwiązanie na czas naprawy
- Należy zawsze pamiętać, że w przypadku otrzymania kosztorysu konieczne jest upewnienie się, że szacunkowe koszty naprawy pokrywają się z tymi wycenionymi przez mechanika. Jeżeli tak, można go zaakceptować. W przeciwnym razie należy podjąć działania mające na celu jego weryfikację i korektę – podkreśla specjalista z firmy EXPERTO.
Zastanawiasz się jak wygląda taki dokument? Prawidłowo sporządzony kosztorys powinien zawierać cztery najważniejsze elementy. Należą do nich:
- numer rejestracyjny, marka oraz model pojazdu wraz z aktualnym przebiegiem i rokiem produkcji,
- lista napraw wraz z rzetelnym określeniem ich ceny,
- spis wszystkich elementów wymagających naprawy wraz z ich wyceną,
- dane warsztatu, w którym wykonuje się serwis.
Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe stara się zaniżyć wysokość odszkodowania
Zdarzają się sytuacje, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe wysyłając swój kosztorys, zaniża wartość niektórych elementów i koniecznych napraw. W takim przypadku jedyną możliwością jest odwołanie się od decyzji. Jeżeli pomimo tego, ubezpieczyciel w dalszym ciągu nie uwzględni reklamacji, warto udać się po pomoc do wyspecjalizowanej w tym zakresie firmy. Rzeczoznawca, który specjalizuje się w wycenach motoryzacyjnych może sporządzić dokładną wycenę poszczególnych elementów oraz wystosuje odpowiednie pismo.
W celu uniknięcia problemów z nierzetelną wyceną warto już na samym początku skierować się do firmy zajmującej się profesjonalnym sporządzaniem kosztorysów. Dzięki temu unikniesz straty cennego czasu, a co najważniejsze możesz liczyć na pełne, niezaniżone odszkodowanie.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana