Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak obliczyć spalanie samochodu?
Spalanie paliwa to jedna w podstawowych rzeczy, która będzie interesowała nas podczas korzystania z samochodu. Trzeba pamiętać, że wartości podawane przez producentów często nie pokrywają się w tym przypadku z rzeczywistością. Jak więc możemy samodzielnie obliczyć zużycie paliwa? W jaki sposób możemy je obniżyć? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj poniższy artykuł.
Jak obliczyć zużycie paliwa?
Wiele osób zastanawia się: jak obliczyć spalanie samochodu? Aby to zrobić, należy zatankować go do pełna i wyzerować licznik. Następnie należy znowu zatankować do pełna po przejechaniu 100 kilometrów. Będziemy wtedy wiedzieli, że samochód spalił tyle paliwa, o ile musieliśmy uzupełnić bak.
Przeczytaj również: Jak obliczyć koszt paliwa i co ma wpływ na spalanie?
Jeśli przegapimy przejechane 100 kilometrów lub chcemy zatankować paliwo wcześniej, wciąż możemy policzyć, jakie spalanie paliwa ma nasz samochód. Wystarczy wówczas, że podzielimy ilość zatankowanego paliwa przez ilość przejechanych kilometrów, a uzyskany w ten sposób wynik pomnożyć przez sto. Taki test dobrze jest przeprowadzić kilka razy – uśredniony wynik będzie bliższy prawdzie niż ten, który uzyskamy przy jednorazowym teście.
Oczywiście, można pomyśleć: po co zastanawiać się, jak obliczyć spalanie, jeśli ta informacja podawana jest przez producenta samochodu? Trzeba jednak pamiętać, że producenci przeprowadzają badania spalania paliwa w kontrolowanych warunkach, na podstawie ilości spalin. Otrzymywane w ten sposób wyniki rzadko całkowicie pokrywają się z rzeczywistością.
Co wpływa na zużycie paliwa?
Na zużycie paliwa wpływają różne czynniki, przede wszystkim sposób prowadzenia auta. W zależności od tego, jak startujemy, hamujemy i zmieniamy biegi, jego spalanie będzie się różnić, a różnice te mogą być całkiem spore.
To jednak niejedyny czynnik, który ma na nie wpływ. Będzie nim również sprawność techniczna silnika oraz jego osprzętu, drożność filtrów, właściwe ciśnienie w ogumieniu, jakość tankowanego paliwa, a nawet jakość stosowanego oleju silnikowego i przekładniowego. Jeśli zauważymy nagły wzrost zużycia paliwa, może być to efekt uszkodzenia, zaniedbania serwisowego, nieuwagi lub awarii któregoś z podzespołów.
Jak obniżyć zużycie paliwa?
Wiele kwestii wpływających na zużycie paliwa nie jest zależne od nas, są jednak takie, na które mamy wpływ. W związku z tym, jeśli zauważamy, że spalanie w naszym samochodzie wzrasta, a wraz z nim – nasze wydatki, warto wprowadzić kilka zmian do naszego sposobu jazdy, które pomogą nam je obniżyć.
Jak obniżyć zużycie paliwa? Wystarczy:
- Nie wciskać pedału gazu podczas startowania, a pierwsze kilometry przejeżdżać spokojnie. Uwaga! Dotyczy to jedynie samochodów mających system wtryskowy.
- Wyłączać silnik podczas postojów – po 10 sekundach w nowszych, a 20 w starszych samochodach.
- Hamować silnikiem. Ta metoda ma jednak swoją wadę – prowadzi do szybszego zużywania się części silnika.
- Kontrolować ciśnienie w oponach. Ciśnienie niższe niż zalecane przez producenta będzie prowadzić do większego zużycia paliwa.
- Dbać o jak najmniejsze zużycie prądu, poprzez ograniczanie korzystania z udogodnień takich jak klimatyzacja, radio czy podgrzewane fotele.
- Szczelnie zamykać wszystkie okna i wywietrzniki.
- Nie wozić w samochodzie zbędnych ciężarów.
- Dbać, aby sprawne były wszystkie części samochodu. Elementy takie jak stare świecie czy brudne filtry mogą podwyższyć spalanie paliwa nawet o 10%.
- Nie przyśpieszać ani nie hamować zbyt gwałtownie.
- Nie jeździć zbyt szybko. Na długich, monotonnych trasach optymalna prędkość to około 110 km/h.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana