Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak obliczyć koszt paliwa i co ma wpływ na spalanie?
Jesteś właścicielem auta i zastanawiasz się, co wpływa na spalanie? Dowiedz się, jak obliczyć zużycie paliwa. Czym jest właściwie kalkulator spalania? Ile wynoszą ceny paliw? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Sprawdź, jakie czynniki wpływają na cenę paliwa oraz jakie są stawki opłaty paliwowej. Zapraszamy do lektury naszego przewodnika po świecie cen paliw.
Jak obliczyć zużycie paliwa?
Oszacowanie średniego spalania paliwa można wykonać poprzez samodzielne obliczenia. Wystarczy zatankować do pełna auto, a potem wyzerować licznik. Można także spisać stan licznika po zatankowaniu. Po przejechaniu 100 kilometrów można dokonać prostych obliczeń. Wystarczy ilość zatankowanego paliwa podzielić przez ilość przejechanych kilometrów i pomnożyć przez 100. Przykład: Po zatankowaniu 50 litrów i przejechaniu 400 kilometrów, dzieli się 50 przez 400. Przynosi to wynik 0,125. Następnie mnoży się go razy 100. Wówczas wynik spalania wynosi 12,5 litra na 100 kilometrów. Dobrze jest dla porównania wykonać pomiary w mieście i na trasie.
Przeczytaj również: Które paliwo jest lepsze? Sprawdzamy!
Czym jest kalkulator spalania paliwa?
Zamiast wykonywać samodzielnie pomiary, można skorzystać z kalkulatora spalania dostępnego w Internecie. Wystarczy podać ilość paliwa oraz liczbę przejechanych kilometrów, a potem dokonać obliczeń. Dobrym rozwiązaniem są także aplikacje na smartfona. Nie tylko pokazują zużycie paliwa, ale też umożliwiają monitoring kosztów zużytego paliwa oraz innych wydatków, które wiążą się z utrzymaniem auta.
Przeczytaj również: Instalacja LPG – czy wciąż się opłaca?
Ile wynoszą hurtowe ceny paliw?
Na stacjach paliw można zakupić:
- benzynę bezołowiową – 3,882-4020 złotych za metr sześcienny
- olej napędowy – 2 614-4 196 złotych za metr sześcienny
- olej opałowy – cena wynosi około 2 560 złotych za metr sześcienny
Cena za litr oleju opałowego to około 3,20-3,50 złotych. Warto zapoznać się z cennikiem profesjonalnych paliw i porównać ceny oferowane przez różne stacje paliw w Internecie.
Przeczytaj również: Co to jest AdBlue?
Jakie czynniki wpływają na cenę paliwa?
Na wysokość przykładowej ceny benzyny wpływa:
- akcyza
- rafinerie
- opłata paliwowa
- podatek VAT
- marża
- opłata emisyjna
Jakie są stawki opłaty paliwowej?
Za benzyny silnikowe PB95 i PB98 cena wynosi 165,14 złotych za 1000 litrów, jak również wyroby powstałe na skutek zmieszania benzyn z biokomponentami. Za oleje napędowe zaw. S <=0,00 litra zapłacisz 338,54 złote za 1000 litrów. Obejmuje to wyroby powstałe z mieszanki olejów z biokomponentami, jak również biokomponenty, które stanowią samodzielne paliwa. Za 100 kilogramów gazów propan-butan zapłaci się 198,25 złotych. Natomiast olej opałowy lekki i ciężki zapłaci się 0 złotych.
Ile wynosi akcyza?
Akcyza to podatek, który nakłada się na wyroby konsumpcyjne bądź ogranicza się ich spożycie lub ze względu na sporą akumulację zysku. Benzyny silnikowe PB98 i PB95 to koszt około 1514 złote za 1000 litrów, oleje napędowe – 1145 złotych, opałowe lekkie – 232, ciężkie – 64 złote za tonę. Pozostałe paliwa silnikowe kosztują 1771 złotych za 1000 litrów.
Co wpływa na spalanie paliwa?
Twój samochód spala dużo paliwa? Warto poznać czynniki wpływające na spalanie auta i spróbować je zmniejszyć. W skład czynników wchodzą:
- ciśnienie w oponach – im niższe jest ciśnienie w oponach, tym większe są opory toczenia, co wpływa na zużycie paliwa
- pojemność i moc silnika – im większa jest pojemność silnika, tym częściej wymagane jest tankowanie pojazdu
- metoda zmiany biegów – zmiana biegów w przypadku zbyt niskich bądź wysokich obrotów wpływa negatywnie na zużycie paliwa i zwiększa je
- klimatyzacja – wpływa na obciążenie układu napędowego i elektrycznego
- przeciążenie auta – bagażem lub pasażerami
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana