Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak naprawić ubytki w karoserii?
Błyszczący lakier, bez rys i uszkodzeń jest pragnieniem każdego miłośnika motoryzacji. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Uszkodzenia parkingowe, poważne zarysowania lakieru, a w starszych autach jego ubytki spowodowane korozją elementów karoserii niweczą te marzenia. Co wówczas zrobić? Jak naprawić ubytki w karoserii samochodu? Spróbujemy podpowiedzieć.
Renowacja lakieru samochodowego – pierwszy krok czyszczenie i nakładanie podkładu
Jedyną metodą naprawy ubytków powierzchni lakierniczej jest przeprowadzenie profesjonalnej renowacji. Pierwszym krokiem jest przemycie oraz szlifowanie miejsce uszkodzenia, ubytku lub usunięcie korozji poprzez dokładne oczyszczenie mechaniczne naprawianego miejsca. Możemy to zrobić przy pomocy papieru ściernego, dysków szlifierskich lub innych narzędzi dedykowanych do tego typu prac. Jeśli miejsce naprawy zostało pozbawione rdzy, należy je oczyścić z cząstek stałych i odtłuścić specjalnymi zmywaczami. Może to być zmywacz uniwersalny lub zmywacz antysilikonowy. Następnym krokiem po odparowaniu zmywacza jest nałożenie podkładu akrylowego lub epoksydowego. Zadaniem podkładu jest przede wszystkim zabezpieczenie antykorozyjne oraz odizolowanie naprawianej płaszczyzny od szpachlówki.
Szpachlowanie i szlifowanie
Po wyschnięciu podkładu można rozpocząć nakładanie szpachlówki. Ważne jest aby przed nałożeniem szpachlówki podkład w naprawianym miejscu był przeszlifowany i zmatowiony a następnie ponownie odtłuszczony w celu poprawy przyczepności do niego szpachlówki. Szpachlówka jest masą, którą nanosi się na podłoże w celu wypełnienia uszkodzeń, ubytków i przywrócenia im ich pierwotnego kształtu. Dostępnych jest wiele rodzajów poliestrowych szpachlówek do karoserii, między innymi szpachlówki z włóknem węglowym lub szklanym, szpachlówki wypełniające, a także szpachlówki uniwersalne. Jak można dowiedzieć się za strony internetowej producenta materiałów blacharsko-lakierniczych Polfill z miejscowości Pustków niedaleko Dębicy, wybór szpachlówki zależy od stopnia i rodzaju uszkodzenia oraz typu powierzchni. Po nałożeniu i wyschnięciu szpachlówki szlifuje się ją papierami ściernym o granulacji od P80 do P320, aż do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. Następnie po oczyszczeniu zmywaczem nakłada jedną lub dwie warstwy podkładu akrylowego. Gdy podkład odparuje i nabierze właściwej twardości należy go przeszlifować bardzo drobnym papierem ściernym o granulacji P500 do P1000. Tak przygotowana powierzchnia gotowa jest do nanoszenia lakierów nawierzchniowych. Warto zaznaczyć, że do usuwania dużych ubytków w miejsce skorodowanych karoseriach samochodowych wykorzystuje się maty szklane wraz z żywicami poliestrowymi. Umożliwiają one tworzenie sztywnych i odpornych laminatów, które doskonale wypełniają nawet spore nieciągłości w strukturze nadwozia.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana