Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak geometria kół wpływa na bezpieczeństwa jazdy?
Geometria kół, zwana również potocznie zbieżnością, to czynność, która powinna być regularnie wykonywana w każdym samochodzie. Odpowiednie ustawienie kół nie tylko zwiększa komfort jazdy, ale przede wszystkim podwyższa poziom bezpieczeństwa. Dobrze ustawione koła generują mniejszy opór podczas jazdy, a tym samym pozytywnie wpływają na ekonomię. Co warto wiedzieć o geometrii kół i dlaczego ma tak duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy? Wyjaśniamy.
Geometria kół – najważniejsze informacje
Geometria kół to pojęcie, z którym spotyka się wielu kierowców. Kryje się pod nim szereg parametrów określających ustawienie ogumienia. Z uwagi na fakt, iż użytkowanie auta wpływa na zmianę ustawień opon, warto regularnie kontrolować dane, a w razie konieczności odpowiednio je korygować. – Pogorszenie geometrii kół jest naturalnym procesem, który może wywołać szereg czynników. Do najpopularniejszych można zaliczyć pokonywanie dziurawych odcinków drogi, zużywanie się elementów zawieszenia czy też kolizje i wypadki – wyjaśnia ekspert z firmy Auto Centrum Jacex. Należy ją wykonać każdorazowo po zamontowaniu nowych opon bądź po wymianie elementów układów zawieszenia i kierowniczego.
Samo pojęcie zbieżność określa to jak koła przednie i tylne są położone względem siebie. Mogą być one skierowane do wewnątrz – wówczas mowa o zbieżności dodatniej. Jeśli są one skierowane na zewnątrz, mowa o zbieżności ujemnej.
Dlaczego geometria kół wpływa na bezpieczeństwo?
Prowadzenie pojazdów z nieprawidłową geometrią kół jest niebezpieczne. Wśród głównych objawów sygnalizujących wystąpienie problemu znajdują się ściąganie auta w prawą bądź lewą stronę, po puszczeniu kierownicy w trakcie jazdy na wprost. W takiej sytuacji konieczne jest zaplanowanie wizyty w serwisie i ustawienie zbieżności opon. Nieprawidłowe parametry ogumienia mogą się także objawiać niewłaściwą reakcją pojazdu na wykonywane ruchy kierownicy. Najczęściej wówczas pojawia się opór podczas wykonywania skrętów. Może on występować tylko przy skręcie w jedną, jak i w obie strony.
Warto również zwrócić uwagę, że niewłaściwa geometria kół to także większy opór toczenia. W konsekwencji dochodzi do nierównomiernego zużywania się ogumienia i zużywania większej ilości paliwa. To także trudności z zachowaniem właściwej przyczepności pojazdu w trudnych warunkach.
Specjaliści zalecają, by kontrolę auta w tym zakresie wykonywać raz w roku. Idealnie, jeśli kontrola będzie wykonana po okresie zimowym, w którym samochód jest użytkowany w trudniejszych warunkach.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana