Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają strefy taxi i jak wpływają na wysokość opłat za przewozy?
Strefa taxi pozwala ustalić cenę za przejazdy. Na tej podstawie wyróżnia się dwie podstawowe strefy – 1 oraz 2. Strefa 1 obowiązuje w granicach danego miasta, a strefa 2 poza jego granicami. W ramach konkretnej strefy obowiązują określone taryfy, które określają godziny ich obowiązywania. Na czym polegają i jak wpływają na koszt przejazdu?
Jakie są taryfy taxi?
W przejazdach taksówkami obowiązują nie tylko strefy, ale również taryfy określane na ich podstawie. Wyróżnia się głównie taryfę I, II, III i IV. Taryfa I dotyczy dni powszednich od godziny 6 do 22, taryfa II od godziny 22 do 6 oraz w niedzielę i święta dla strefy I. Taryfa III dotyczy dni powszednich od godziny 6 do 22, a także gdy kurs przekracza granice miasta. Taryfa IV to natomiast cennik dla dni powszednich od godziny 22 do 6 oraz w niedzielę i święta, gdy kurs przekracza granice administracyjne miasta. Jeśli poszukujesz przejrzystego cennika, to kalkulator taxi spełni Twoje oczekiwania!
Jakie jeszcze opłaty naliczane są w taxi?
W przewozie osób taksówką obowiązuje opłata postojowa – część wykonywanego kursu wyliczana na podstawie taksometru. Naliczanie jej rozpoczyna się w chwili, gdy pojazd zatrzymuje się na światłach, stoi w korkach czy przed przejściem dla pieszych. Taksówkarz musi włączyć taksometr, rozpoczynając przewóz pasażera. To na jego podstawie wylicza się pobieranie opłaty za kurs. Tania Radio Taxi Komfort pobiera tylko opłatę za godzinę postoju w wysokości 2,80 zł. Pobierana jest opłata początkowa – naliczana od chwili, gdy pasażer zamknie drzwi. Zawiera opłatę za pierwszy odcinek trasy i wynosi zwykle ok. 6,90 zł.
Co wpływa na cenę taxi?
Mniejsze miejscowości w Polsce wiążą się czasem z sytuacją, gdy kurs po strefie pierwszej jest opłatą stałą. Bez względu na to, ile kilometrów się przejedzie, zapłaci się taką samą cenę. To jednak zawsze zależy od indywidualnej firmy taksówkarskiej. Większość z nich korzysta z ustalonego cennika i określonych z góry taryf. Na cenę przewozu taxi poza wymienionymi kwestiami, wpływa np. przewóz zwierząt, opłata za zakupy czy podstawienie na życzenie samochodu combi lub VAN. Kwota za przejazd stanowi jednak zawsze wypadkową przebytych kilometrów oraz czasu wynajęcia pojazdów, która mierzy taksometr.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana