Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dbać o przednią szybę samochodową?
Przednia szyba samochodowa jest elementem, który w dużym stopniu wpływa na komfort kierowania pojazdem. To właśnie ona zapewnia prawidłową widoczność kierowcy. Problem z pielęgnacją występuje przede wszystkim zimą, kiedy to trzeba zmagać się ze szronem i lodem, uporczywie osadzającym się na szybie samochodowej. Szyby tylne mają opcję ogrzewania elektrycznego, a boczne są wykonane ze szkła hartowanego. Wbrew pozorom prawidłowa pielęgnacja czołowego przeszklenia nie jest prosta – stosując nieodpowiednie narzędzia i metody, można na stałe uszkodzić powierzchnię szkła. Do jakich uszkodzeń przedniej szyby samochodowej dochodzi najczęściej i jak je naprawiać?
Najczęstsze uszkodzenia przedniej szyby samochodowej i ich naprawa
Podstawową czynnością pielęgnacyjną przedniej szyby samochodowej, jest jej czyszczenie. Kupując płyn do mycia szyb, należy unikać preparatów na bazie amoniaku. Substancja ta źle wpływa na elementy wykonane z winylu, skóry i gumy. Spryskując szybę takim preparatem, można przyczynić się do zniszczenia powierzchni znajdujących się w jej sąsiedztwie, wykonanych ze wspomnianych materiałów.
Amoniak nieodpowiednio wpływa także na szyby przyciemniane. Opary amoniaku uwalniane przy spryskiwaniu szyb wewnętrznych pojazdu, mogą również zaszkodzić zdrowiu. Po zakupie odpowiedniego środka czyszczącego warto także właściwie go rozprowadzić. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie ściereczka z mikrofibry. Nie zaleca się stosowania najtańszych produktów, ponieważ zostawiają po sobie duże ilości małych nitek.
Niestety bardzo często pomimo prawidłowej pielęgnacji, na skutek intensywnej eksploatacji na czołowej szybie pojawiają się odpryski. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie naprawa przedniej szyby u profesjonalistów. Polega ona na ocenie miejscowego uszkodzenia, czyszczeniu, a następnie jego wypełnieniu. Po upływie pewnego czasu kompozyt jest utwardzany, szlifowany i finalnie polerowany. Naprawa szyby u specjalistów jest o wiele szybszą opcją niż jej wymiana samemu, która wymaga wielu godzin pracy. To także skuteczne rozwiązanie, ponieważ powoduje, że uszkodzona część odzyskuje swoją wytrzymałość w 95 – 100%.
Czy warto naprawiać uszkodzoną szybę czołową samochodu?
Szyby samochodowe są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Na skutek długotrwałej eksploatacji niszczą się. Takie uszkodzenia należy jednak jak najszybciej naprawiać, ponieważ uszkodzona czołowa szyba samochodu wpływa na zaburzenie pola widzenia kierowcy. To także powód wielu uszkodzeń technicznych, np. niesprawnego działania poduszek powietrznych i systemu ogrzewania.
Jak mówi ekspert z serwisu samochodowego Aga-Pol Sławomira Pawlaka: Bardzo istotne jest, aby po zauważeniu jakiejkolwiek usterki na szybie czołowej samochodu, udać się do specjalistów, którzy podejmą dalsze kroki. Wymiana szyby samochodowej to częsta, choć droga operacja i wymaga obecności profesjonalistów. W razie mniejszych uszkodzeń szyby można dokonać napraw za pośrednictwem mechanicznego polerowania szkła oraz sklejenia.
Uszkodzenia przedniej szyby samochodowej są podstawową usterką, której jednak nie wolno bagatelizować. Wymaga natychmiastowego udania się do specjalistycznego warsztatu samochodowego, który w zależności od intensywności awarii będzie mógł zaproponować wymianę lub naprawę szyby, a także jej sklejenie.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana